21.07.2015“Luterańskie Katedry Niemiec” – wernisaż wystawy fotografii Jacka Balcewicza

Na początku lipca w filii nr 4 odbył się wernisaż fotografii redaktora Jacka Balcewicza. Temat najnowszej wystawy pana redaktora dotyczył jego podróży do Niemiec, gdzie zainteresował się niemieckimi katedrami ze względu na to, że sam pochodzi z Dolnego Śląska i już w dzieciństwie często podziwiał poprotestanckie kościoły. Autor fotografii ma bardzo dużą wiedzę dotycząca historii i architektury, więc podczas oprowadzania po wystawie mogliśmy wysłuchać wspaniałego wykładu dotyczącego prezentowanych prac.
1.jpg
Luteranie mają w Niemczech 13 katedr, a w zasadzie 14 łącznie z konkatedrą św. Piotra w Bautzen, która jest najstarszym i największym kościołem symultanicznym tzn. użytkowanym zarówno przez katolików jak i luteran. Obecna wystawa przedstawia fotografie katedr w Dreźnie, Freibergu, Miśni, Naumburgu i Ulm. Można tu zobaczyć katedrę w Ulm z wieżą wysoką na 161,53 metra stanowiącą najwyższą chrześcijańską budowlę świata, która zachowała się w oryginale, nietknięta alianckimi nalotami w czasie II wojny światowej i Kościół Mariacki w Dreźnie odbudowany ze zniszczeń wojennych dopiero w latach 1994 – 2005 jako największy na świecie obok katedry w Strasburgu kościół wzniesiony z piaskowca.
3.jpg
W trakcie wernisażu zadawano pytania dotyczące techniki wykonywanych fotografii, sposobu prezentacji wnętrz wybranych katedr oraz historii i specyfiki luterańskiej, niemieckiej architektury, na które pan redaktor chętnie i wyczerpująco odpowiadał. Wystawa cieszy się u nas dużym powodzeniem, jest bardzo chętnie oglądana przez czytelników oraz osoby z zewnątrz.

Zapraszamy do Filii nr 4 przy ul. Dietla 80/82!
Wystawę można podziwiać do 31 grudnia 2015 r.
[MŻ]


1.jpg 1
jpg, 60 KiB, 640x480
3.jpg 3
jpg, 48 KiB, 640x480
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Kraków ŚBP
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo