17.05.2015Opolskie spotkanie z systemem SOWA

SowaSQL – Quo Vadis? to temat spotkania zorganizowanego 14 maja 2015 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. W spotkaniu uczestniczyli bibliotekarze z Opola (Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Miejska Biblioteka Publiczna, Biblioteka Główna Politechniki Opolskiej) i z województwa (Brzeg, Nysa, Kluczbork, Prudnik, Olesno, Strzelce Opolskie,Grodków, Krapkowice, Komprachcice).

IMG_7195.jpg

Celem spotkania było przedstawienie możliwości rozwoju bibliotek, których pracę wspomagają systemy biblioteczne SOWA. Tematykę spotkania zawarto w trzech wystąpieniach.

Pierwsze z nich pt. Sowa w Miejskiej Bibliotece w Opolu przedstawiły: Joanna Raczyńska-Parys i Katarzyna Pawluk, reprezentujące MBP w Opolu. Przypomniały kalendarium komputeryzacji biblioteki, począwszy od roku 1997, gdy zakupiono system SOWA w wersji DOS. Zaprezentowano także statystyki biblioteczne, które ukazują rozwój biblioteki. Wśród nich najbardziej interesujące były te, które dotyczyły wzrostu zare­jest­rowa­nych­ i aktywnych czytelników (od roku 2013), ich odwiedzin w bibliotece, ilości wypożyczeń zbiorów oraz dokonanych operacji zdalnych (prolongat, zamówień, logowań w katalogu OPAC). Pokazano także usługi w katalogu OPAC, tj. zdalny zapis czytelnika do biblioteki, możliwość składania propozycji zakupu przez czytelników, dostęp do zasobów Wolnych Lektur i IBUK Libra. Zaprezentowano także zupełnie nowe możliwości katalogu OPAC oparte na systemie bazodanowym PostgreSQL: dynamiczne wyszukiwanie i auto­uzup­ełni­anie­ list rozwijanych, prezentacja najp­oczy­tnie­jszy­ch książek czy filtry nowej generacji. Na koniec przedstawiono statystyki dot. zasobów IBUK Libra, które ukazują wzrost liczby aktywnych sesji i czasu czytania dokumentów po włączeniu e-booków w katalogu on-line MBP.

Więcej: www.konsorcjum.sowwwa.pl


IMG_7195.jpg IMG_7195
jpg, 382 KiB, 600x617
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
konsorcjum.sowa
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo