20.04.2015„II Ogólnopolskie Senioralia w Krakowie”

„II Ogólnopolskie Senioralia w Krakowie”

pod honorowym patronatem Jacka Majchrowskiego Prezydenta Miasta Krakowa

REGULAMIN Konkursu literackiego dla Seniorów pt.: „Kronika Seniora – Trzy dni w Krakowie” na pracę literacką – kronikę, inspirowaną własnymi przeżyciami

Motto konkursu:
"Piszcie. Nie chciejcie uprawiać sztuki - chciejcie powiedzieć historię. Na tym polega sztuka". /Jerzy Pilch/

§ 1
Organizatorem Konkursu jest Urząd Miasta Krakowa wraz z miejskim Dziennym Domem Pomocy Społecznej w Krakowie oraz Śródmiejską Biblioteką Publiczną w Krakowie.

§ 2
Przedmiotem Konkursu jest napisanie pracy literackiej w formie kroniki. Pod pojęciem „kroniki” rozumiemy tutaj „faktograficzny opis wydarzeń w układzie chronologicznym, również utwór dziejopisarski o charakterze literackim (…). Kronika nie zawiera analizy tych wydarzeń, może jednak zawierać podsumowania oraz komentarz autora (…). Zapis tych wydarzeń może odbywać się na bieżąco, w miarę ich rozwoju lub później. Kroniki zaliczane są do utworów epickich, często łączą ze sobą cechy powieści, legendy oraz baśni” (źródło: pl.wikipedia.org).

§ 3
Celem konkursu jest rozwijanie zdolności literackich, wyobraźni i aktywności twórczej Seniorów.

§ 4
W Konkursie mogą uczestniczyć wyłącznie osoby w wieku 60+ zamieszkałe na terytorium Polski.

§ 5
Do konkursu mogą być zgłoszone wyłącznie prace wcześniej niepublikowane
i nienagradzane.

§ 6
Każdy uczestnik konkursu może zgłosić tylko jedną, własną pracę literacką. Wykluczone są prace zbiorowe.

§ 7
1. Prace literackie - kroniki należy przesłać w formie maszynopisu. Organizatorzy będą wdzięczni za przesłanie tekstu również w pliku tekstowym pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@sbpkrakow.pl.
2. Prace literackie nie mogą być dłuższe niż dwie strony A-4 maszynopisu (tekst nie może przekraczać dwóch znor­mali­zowa­nych­ stron wydruku komputerowego - znormalizowana strona = 1800 znaków, ze spacjami licząc, czcionka New Times Roman 12 punktów, interlinia 1,5) i nie mogą opisywać więcej niż 3 dni z życia Seniora w Krakowie.
3. Prace winny być opatrzone imieniem i nazwiskiem. Kronikę można opatrzyć tytułem, ale nie jest to wymagane.
4. Dokładne dane, tj.: informacja o wieku uczestnika, adres zamieszkania, telefon kontaktowy, e-mail należy umieścić wypełniając Załącznik do niniejszego Regulaminu.
5. Uczestnik, przesyłając pracę do konkursu, oświadcza tym samym, że jest jej autorem i przy powstawaniu pracy nie zostały złamane prawa autorskie innych osób.
6. Do prac należy dołączyć oświadczenie zawierające zgodę na przetwarzanie danych osobowych uczestnika do celów związanych z konkursem zawartych w Załączniku.
7. Konkurs ma charakter jednoetapowy.
8. Laureaci Konkursu zostaną zaproszeni na uroczystą galę finałową drogą elektroniczną lub telefonicznie.
9. Organizator – Urząd Miasta Krakowa i Miejski Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Krakowie oraz Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie zastrzega sobie możliwość publikowania nagrodzonych prac na stronach internetowych wyżej wymienionych instytucji oraz w wydawanych przez nich wydawnictwach. Uczestnictwo w konkursie oznacza udzielenie zgody na publikację imienia
i nazwiska jego uczestnika na stronach internetowych organizatorów konkursu.

§ 8
Przebieg konkursu:

  1. Konkurs zostaje ogłoszony w dniu 17 kwietnia 2015 r. na stronie internetowej Urzędu Miasta Krakowa i jego wydawnictwach, na stronie Miejskiego Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Krakowie - www.mddps.krakow.pl oraz Śródmiejskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie – www.sbpkrakow.pl a także na plakatach informujących o konkursie.
  2. Ostateczny termin składania prac upływa dnia 25.05.2015 roku.
  3. Prace konkursowe należy składać od poniedziałku do piątku w godzinach od 800 do 1500 w sekretariacie Miejskiego Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Krakowie na os. Szkolnym 20 oraz w Śródmiejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Masarskiej 14, lub przesłać tradycyjną pocztą na adres: Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie; ul. Masarska 14, 31-539 Kraków. Ponadto prace można składać
    w każdej filii Śródmiejskiej Biblioteki Publicznej w godzinach ich otwarcia (adresy
    i godziny otwarcia dostępne na stronie www.sbpkrakow.pl)
  4. Jury Konkursu oceniać będzie poprawność stylistyczną i językową prac literackich oraz zgodność tematu pracy z Regulaminem.
  5. Jury wyłoni trzy zwycięskie prace.
  6. Organizatorzy przewidują również wyróżnienia dla najlepszych prac.
  7. Laureaci konkursu otrzymają nagrody rzeczowe, które nie mogą być zamienione na ekwiwalent pieniężny.
  8. Decyzje Jury są ostateczne.
  9. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi po 30 maja 2015.
  10. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 6 czerwca 2015 roku, po wcześniejszym zawiadomieniu laureatów konkursu i powiadomieniu ich o miejscu, w którym odbędzie się uroczysta gala finałowa konkursu.
  11. Wyniki konkursu zostaną również ogłoszone na stronie internetowej organizatorów: www.mddps.krakow.pl i www.sbpkrakow.pl i Urzędu Miasta Krakowa.

§ 9
Regulamin konkursu jest dostępny:
1. Na stronach internetowych: www.mddps.krakow.pl i www.sbpkrakow.pl i Urzędu Miasta Krakowa.
2. W Miejskim Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Krakowie, os. Szkolne 20 w Krakowie oraz w Bibliotece Głównej przy ul. Masarskiej 14 w Krakowie i we wszystkich filiach Śródmiejskiej Biblioteki Publicznej.

§ 10
Wszelkie informacje dotyczące Konkursu można uzyskać od poniedziałku do piątku także pod następującymi numerami telefonów: tel. 12-425-64-65 wewn. 21, tel. 12-431-00-68 lub 12-423-22-15 w godzinach 8.00 do 15.00.

§ 11
O wszystkich sprawach nieujętych Regulaminem decyduje Jury Konkursowe.

Kraków, 17 kwietnia 2015 r.


Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Kraków ŚBP
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo