19.03.2015Książki na cenzurowanym

Od wieków ludziom zakazywano czytania różnych ksiąg. Nie wolno ich było mieć w bibliotece domowej, zabraniano nawet zaglądania do nich w czytelniach i bibliotekach. Indeks Ksiąg Zakazanych został opracowany i ogłoszony przez kościół katolicki. W spisie tym umieszczano wszystkie dzieła niezgodne według władz kościelnych z doktryną katolicką. Znajdowały się tam również publikacje naukowe i filozoficzne, m.in. autorstwa Kopernika, Kanta czy Woltera. Jak podaje Wikipedia, Stolica Apostolska opublikowała ogółem 16 edycji Indeksu. Ostatnie wydanie pojawiło się w 1948 roku za pontyfikatu papieża Piusa XII.
Nie wszyscy jednak wiedzą, że zakazane były nie tylko takie książki, jak „Mein Kampf” Hitlera, „O obrotach sfer niebieskich” Kopernika czy „Krytyka czystego rozumu” Kanta, ale również „Charlie i fabryka czekolady” Dahla, „Buszujący w zbożu” Salingera czy „Czerwony Kapturek”. Należy także dodać, że w późniejszych czasach nie tylko Kościół stał na straży moralności w literaturze. Zakazywano bowiem czytania z różnych powodów, np. politycznych. Za przykład można podać choćby Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk działający w PRL-u.
Poniżej prezentujemy kilka tytułów książek dostępnych w naszych filiach, których z różnych powodów nie wolno było kiedyś czytać.

  1. „Rzeźnia numer pięć” K. Vonneguta. Usunięto ją z wielu bibliotek w Stanach Zjednoczonych za wulgarny język, sceny przemocy, niepatriotyczny obraz wojny. Jeden z pastorów nazwał ją „narzędziem szatana”.
    Książka dostępna w filiach: BG, 2, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 16, 18, 19.

  2. „Cierpienia młodego Wertera” J.W. Goethego. Książka została zakazana przez Kościół z powodów religijnych. Po jej ukazaniu się wzrosła liczba samobójstw. Samobójcy umierali z egzemplarzem tej książki w kieszeni.
    Książka dostępna w filiach: BG, 2, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 16, 17, 18, 19.

  3. „Władca much” W. Goldinga. Powieść usunięto z bibliotek na Florydzie z powodu przekleństw, obraźliwego stosunku do Boga, kobiet i osób niep­ełno­spra­wnyc­h.
    Książka dostępna w filiach: BG, 2 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 16, 17, 18, 19.

  4. „451 stopni Fahrenheita” R. Bradbury'ego. Książka została ocenzurowana przez wydawcę. W 1998 roku usunięto ją z listy lektur w Missisipi za bluźnierstwo. Po protestach uczniów i rodziców przywrócono ją do łask.
    Książka dostępna w filiach: 2, 7, 12, 19.

  5. „Chata wuja Toma” H. B. Stove. Zakazano jej ze względu na rasizm i niestosowny język. Zabroniono jej również czytać w.... Rosji, gdyż podważała naukę kościoła prawosławnego.
    Książka dostępna w filiach: 6, 7, 8, 11, 12, 16, 17 (dokument dźwiękowy), 18, 19.

  6. „Charlie i fabryka czekolady” R. Dahla. Książka zakazana w bibliotece publicznej w stanie Colorado, ponieważ bibliotekarze uznali, ze promuje...bardzo ubogą filozofię życiową.
    Książka dostępna w filiach: 2, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 16, 17, 18.

  7. „Czerwony Kapturek”. Ta znana wszystkim baśń (w różnych opracowaniach), została uznana w Kalifornii za niemoralną, gdyż …. w koszyczku dla babci znajdowała się butelka wina.
    Książka (w różnych opracowaniach) dostępna w filiach: 2, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 16, 17, 18, 19.

  8. „Folwark zwierzęcy” G. Orwella. Do końca lat 80. XX w. powieść była zakazana przez polską cenzurę, ponieważ przedstawiała ustrój totalitarny, nawiązując do rosyjskich władz. Pierwsze oficjalne polskie wydanie ukazało się dopiero w 1988 r., mimo to od końca lat 70. powieść cieszyła się dużym zain­tere­sowa­niem­ i krążyła w drugim obiegu.
    Książka dostępna w filiach: BG, 2, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 16, 17, 18, 19.

To tylko niektóre z wielu przykładów cenzury wydawnictw książkowych. Wszystkie wyżej wymienione pozycje są dostępne w naszych filiach.[es]

Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Kraków ŚBP
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo