31.01.2024Dziedzictwo cywilizacji - Antyk

Czym jest cywilizacja antyczna dla współczesnego człowieka?! Czy jest to zbiór starych, często zapomnianych wartości, czy też źródło mogące inspirować i przekazywać człowiekowi prawdę o sobie samym jak też o świecie w którym żyje.
Słowo cywilizacja (pochodzi z języka francuskiego: civilisation) wywodzi się od pochodzących ze starożytnego Rzymu słów: civis i civilitas, oznaczających rzymskiego obywatela, nienagannie wychowanego i biorącego udział w życiu publicznym.*

W przypadku naszej wystawy chcieliśmy przedstawić wpływ cywilizacji antycznej, a więc dorobku starożytnej Grecji i starożytnego Rzymu na współczesnych twórców kultury.

Wśród przestawionych zbiorów należy zwrócić uwagę na prezentowaną na CD monumentalną muzykę do filmu „Gladiator” skomponowaną przez Hansa Zimmera i Lisę Gerrard, czy też nagrodzoną Nagrodą Nobla powieść Henryka Sienkiewicza „Ouo Vadis?” czytaną przez Piotra Fronczewskiego. Młodych czytelników mogą zainteresować gry planszowe z serii „7 cudów świata” takie jak: „Armada” i „Pojedynek”, które pozwalają graczom osobiście uczestniczyć w rozwoju cywilizacji antycznej w różnych jej aspektach. Dzięki nośnikom takim jak CD i DVD zyskują dzieła, twórcy i bohaterowie antyczni nadając nowy wymiar współczesnej kulturze, która w ten sposób może czerpać z dorobku i dziedzictwa cywilizacyjnego antyku.

Serdecznie zapraszamy!

*Encyklopedia Popularna PWN. Warszawa: PWN, 1980.- s.142

plakat.jpg


plakat.jpg plakat
jpg, 316 KiB, 850x1312
01.jpg 01
jpg, 128 KiB, 850x567
011.jpg 011
jpg, 214 KiB, 850x1285
012.jpg 012
jpg, 217 KiB, 850x1270
03.jpg 03
jpg, 155 KiB, 850x567
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Kielce PBW
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo