21.04.2023Może by na Księżyc? Pomysły fantastyki nieco starszej.

obrazek

Ludzie ostatni raz lądowali na Księżycu ponad 50 lat temu. Potem, na prawie pół wieku, zainteresowanie podróżami pozaziemskimi zmalało. To sprawia, że powstałe kiedyś książki o lotach poza Ziemię nadal są fantastyką, która się nie zrealizowała. Świat poszedł inną drogą. Młodzieżowe powieści Jerzego Broszkiewicza z lat 1962-1970 są taką fantastyką. "Ci z Dziesiątego Tysiąca" i "Oko Centaura" traktują o podróżach międ­zygw­iezd­nych­. "Mój księżycowy Pech" natomiast to sf, która miała już, zaraz się zrealizować w postaci szkolnych wycieczek na Księżyc... Jak miałyby wyglądać? Można poczytać, zanim (znów wkrótce ;-) będą codziennością.

  • Oko Centaura / Jerzy Broszkiewicz ; ilustrował Jan Młodożeniec. Nasza Księgarnia, 1964.
    Przy okazji: Ilustracje Jana Młodożeńca (1929-2000), czyli jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. www.olesno-bp.sowa.pl
  • Ci z dziesiątego tysiąca / Jerzy Broszkiewicz ; ilustrowała Elżbieta-Murawska.
    Wydanie piąte. - Nasza Księgarnia, 1973 www.olesno-bp.sowa.pl
  • Mój księżycowy pech / Jerzy Broszkiewicz ; ilustrował: Włodzimierz Terechowicz. - Nasza Księgarnia, 1970, 1975 www.olesno-bp.sowa.pl

Więcej bibliotecznych informacji:
w.bibliotece.pl
bibl­iote­kaol­esno­.pl
w.bibliotece.pl


Biblioteczny tydzień nie kończy się w piątek! W soboty od 8:00 do 13:00 zapraszamy do Wypożyczalni Głównej.Najbliższe biblioteczne soboty: 22 IV i 8 V 2023 r. W sobotę 29 IV (przed długim weekendem) biblioteka nieczynna.
W piątki Wypożyczalnia Główna jest czynna do 18:00, Filia dla Dzieci do 17:00. Zamówione książki z Filii dla Dzieci można odbierać w soboty Wypożyczalni Głównej!
obrazek
Więcej bibliotecznych informacji:
bibl­iote­kaol­esno­.pl (strona WWW i aktulaności))
w.bibliotece.pl (wiadomości)
w.bibliotece.pl (forum)

Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Olesno OBP
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo