22.06.2020Wystawa Miroslava Šaška – genialnego portrecisty miast

Od 22 czerwca do połowy września w sześciu filiach Biblioteki Kraków prezentowana jest wystawa okładek oraz ilustracji Miroslav Šašek – czeskiego ilustratora i autora książek dla dzieci, któremu międzynarodową sławę zapewniła seria przewodników po miastach i państwach świata zatytułowana „Oto jest….”.

Zainteresowani będą mogli obejrzeć wielkoformatowe wydruki z sześciu wydanych w Polsce – przez Wydawnictwo Dwie Siostry – tomów serii „Oto jest…” – o Paryżu, Londynie, Nowym Yorku, Rzymie, Wenecji i Monachium. Atrakcyjne opisy i świetne ilustracje są podstawą sukcesu książek tego „genialnego portrecisty miast”, jak określa się ich autora.

Miroslav Šašek (1916 – 1980) – urodzony w Pradze architekt z wykształcenia, malarz oraz ilustrator i autor książek dla dzieci. Po wojnie wyemigrował do Niemiec, przez kilka lat w Monachium był pracownikiem Radia Wolna Europa. Międzynarodową sławę przyniosła mu tworzona od końca lat 50. seria albumów – przewodników po miastach oraz państwach świata adresowanych do dzieci. Cykl zatytułowany „Oto jest….” zainaugurowała książka o Paryżu (1959 rok), dwa następne tomy „Oto jest Londyn” i „Oto jest Londyn” zdobyły tytuł Najlepszej Książki Ilustrowanej Roku, przyznany przez dziennik „New York Times”. W ciągu kilkunastu lat seria „Oto jest….” rozrosła się do osiemnastu tytułów. Książki Šaška z tego cyklu, tworzonego w okresie 1959-1974, weszły na stale od kanonu ilustracji książkowej.

Wystawa została przygotowana we współpracy z Ambasadą Republiki Czeskiej i Czeskim Centrum w Warszawie oraz Wydawnictwem Dwie Siostry.

Prezentowana jest w bibliotekach:

Filia nr 3 – pl. J. Nowaka Jeziorańskiego 3 – Paryż
Filia nr 21 – ul. Królewska 59 – Londyn
Filia nr 46 – ul. Limanowskiego 4 – Nowy York
Filia nr 53 – os. Stalowe 12 – Monachium
Filia nr 56 – os. Zgody 7 – Rzym i Wenecja

Książki dostępne są w naszych filiach – Sprawdź w katalogu

Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Biblioteka Kraków
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo