16.06.2020Czytelniczy budzik – czas na rodzinne czytanie

Zapraszamy na cykl 60 wydarzeń czytelniczo-literackich pod nazwą „Czytelniczy budzik – czas na rodzinne czytanie”, które będą realizowane od czerwca do grudnia 2020 r. w filiach bibliotecznych oraz w ogrodzie przy Bibliotece Głównej.

Celem projektu jest popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych, promocja rodzinnego czytania dzieciom, podkreślenie wpływu literatury na rozwój emocjonalny dzieci, podkreślenie ważnej roli literatury i czytania w sferze wychowawczej i terapeutycznej. Podczas czytania wartościowej literatury, wspieramy rozwój psychiczny, intelektualny i moralny dzieci. Zwłaszcza dla dzieci z niep­ełno­spra­wnoś­ciami czytanie stanowi stymulację dla mózgu i pomaga im w przezwyciężaniu wielu problemów zdrowotnych, emocjonalnych i rozwojowych.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Co dla Was przygotowaliśmy?

Otwieramy dziecięcą wyobraźnię

  • „Teatralne poranki z książką” – bibliotekarze przy pomocy techniki teatrzyku kamishibai przedstawią dzieciom opowieści wzbogacone ilustracjami. Zaproszą dzieci wraz z rodzicami do odwiedzania placówek Biblioteki Kraków. Uczestnicy spotkań otrzymają zaproszeniem do biblioteki, odznakę „Molika książkowego”, broszurę dla rodziców, zakładkę do książki, dyplom „Molika książkowego”.

  • „Krakowski pożeracz książek” akcja adresowana do młodych czytelników. Uczestnik otrzyma zakładkę „Krakowskiego pożeracza książek”, na której zbierać będą naklejki za wypożyczone i przeczytane książki. Po zebraniu 20 naklejek otrzyma nagrodę.

  • „Dete­ktyw­isty­czne­ biuro śledcze – w poszukiwaniu zaginionej książki” – gra literacka prowadzona w filiach bibliotecznych. Zadaniem uczestników będzie odgadnięcie zagadek, wykonanie zadań przygotowanych przez bibliotekarzy i odszukanie zaginionej książki.

 
Czytanie – odkrywanie: spotkania autorskie i warsztaty z książką

W ramach tego komponentu zorganizowane zostaną spotkania autorskie i warsztaty ilustratorskie z twórcami, których książki nominowane były do ogólnopolskiej Nagrody Żółtej Ciżemki. Bibliotekarze, nauczyciele, animatorzy i instruktorzy kultury będą mogli wziąć udział w konkursie na scenariusz zajęć dla dzieci i młodzieży opracowany na podstawie fragmentu książki nominowanej do wspomnianej Nagrody.

Zasady konkursu na scenariusz zajęć dla dzieci i młodzieży

 
Krakowskie parki pełne czytania

  • Rodzinne pikniki czytelnicze – Biblioteka Kraków zaprosi dzieci, młodzież wraz z rodzicami do zarażenia się modą na czytanie książek podczas pikników plenerowych. Na odwiedzających czekać będzie wiele atrakcji: gra wielkoplanszowa opracowana na podstawie utworów literackich związanych z Krakowem „Nakarm smoka”, układanie wiel­koga­bary­towy­ch klocków i puzzli, głośne czytanie książek, warsztaty literacko-plastyczne, konkursy, quiz ze znajomości bajek.

  • Konkurs na najp­iękn­iejs­zego­ Mola i Motyla książkowego – rodziny, dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych, domów kultury oraz organizacji pozarządowych zaproszeni zostaną do stworzenia Mola lub Motyla książkowego, który weźmie udział w Wielkiej Paradzie Moli. Uczestniczące w konkursie prace zostaną ocenione, a zwycięzcy nagrodzeni.

  • Wielka parada Moli i Motyli książkowych – krakowski mol książkowy „Gustaw” poprowadzi wielką paradę Moli i Motyli książkowych, która zorganizowana zostanie w ogrodzie Biblioteki Głównej przy ul. Powroźniczej 3 w Krakowie.

  • Wystawa „Ulubione książki naszych babć i dziadków” – na wystawie zaprezentowane zostaną książki sdla dzieci wydane w latach 60. i 70. z ilustracjami znanych polskich ilustratorów. Przygotowana zostanie również wystawa o twórczości Bohdana Butenki.

czytelniczy budzik.jpg

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury


czytelniczy budzik.jpg czytelniczy budzik
jpg, 54 KiB, 1920x528
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Biblioteka Kraków
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
foo