26.08.20197 września. Narodowe Czytanie z Biblioteką Kraków

Zapraszamy do udziału w ósmej edycji „Narodowego Czytania” – ogólnopolskiej akcji pod patronatem Pary Prezydenckiej.

7 września w całej Polsce odczytywane będą fragmenty 8 nowel, których – jak napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda, „wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.”

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:

„Dobra pani” – Eliza Orzeszkowa
„Dym” – Maria Konopnicka
„Katarynka” – Bolesław Prus
„Mój ojciec wstępuje do strażaków” – Bruno Schulz (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą)
„Orka” – Władysław Stanisław Reymont
„Rozdzióbią nas kruki, wrony…” – Stefan Żeromski
„Sachem” – Henryk Sienkiewicz
„Sawa” – Henryk Rzewuski (z cyklu: Pamiątki Soplicy)

PROGRAM

🔷 GODZ. 11:00 | Scena obok Nowohuckiego Centrum Kultury | al. Jana Pawła II 232

Wśród czytających nowele, obecni będą przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kultury z terenu Nowej Huty oraz aktorzy. W wydarzeniu weźmie udział Krakowski Szwadron Ułanów im. Józefa Piłsudskiego.

🔷 GODZ. 13.00 | Scena na Placu Szczepańskim

Wydarzenie na Placu Szczepańskim rozpocznie się od wysłuchania hejnału. Następnie, w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, członkowie Chóru I Liceum Ogól­noks­ztał­cące­go im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie oraz Chóru Absolwentów I LO w Krakowie „Kanon” wykonają utwory kompozytora i dyrygenta, a członkowie Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” zatańczą. Wśród czytających nowele będą obecni przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kultury oraz wybitni krakowscy aktorzy. Wydarzenie będzie transmitowane do Biblioteki Centralnej Miasta Wilno. Poprowadzi je aktor Paweł Kumięga.

organizatorzy.png
partnerzy.png


organizatorzy.png organizatorzy
png, 16 KiB, 450x98
partnerzy.png partnerzy
png, 31 KiB, 1030x134
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Biblioteka Kraków
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
foo