22.10.2012Rola biblioteki akademickiej w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego

Przez dwa ostatnie dni uczestniczyłam w Międzynarodowej Konferencji „Projekt LIBERty – rola biblioteki akademickiej w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego”. Jak już wcześniej w zaproszeniu wspomniałam miejscem debat stało się Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach- nie przez przypadek, ale jako przykład miejsca-biblioteki, która jest otwarta dla społeczeństwa obywatelskiego.

www.lust­robi­blio­teki­.pl
Zostało zaproszonych wiele gości, w tym Krystyna Szumilas, Newton J. Gaskill i Eugenio Leanza.

Obecnie biblioteka nie jest tylko skarbnicą zakurzonych książek służących tylko do wypożyczenia, ale jest miejscem promującym dostęp do zasobów, wydarzeń, kanałem komunikacji aktywizującym światła wiedzy. I jednocześnie dającym dostęp do informacji, kultury, nauki, a przede wszystkim miejscem otwartym dla użytkowników.

W trakcie obrad zwrócono uwagę na to, że biblioteka nie jest miejscem do którego idzie się jedynie po książkę, ale miejscem społecznym, a więc takim w którym odbywają się spotkania, debaty, konferencje, wystawy, kluby dyskusyjne, warsztaty, akcje i wydarzenia czytelnicze, a nawet koncerty. W końcu Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka nie na daremno się tak nazywa, a wynika to z połączenia wymienionych elementów. CINiBA jest centrum informacji (nie tylko naukowej), ośrodkiem kultury, spotkań i edukacji, ale spełnia także podstawową funkcję tradycyjnej biblioteki przy zapewnieniu nowoczesnych technologii.

Na pełne sprawozdanie zapraszam na www.lust­robi­blio­teki­.pl

Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Nikt jeszcze nie obserwuje komentarzy do tego ogłoszenia.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo