Rodzaj wydarzenia

literackie

Lokalizacja

Galeria Bronowice ul. Stawowa 61Kraków
WYDARZENIE
2018-10-29
27.09.2018Krakowski Dzień Głośnego Czytania w Galerii Bronowice
[awatar]
Biblioteka Kraków

Biblioteka Kraków wraz z Galerią Bronowice zapraszają na Krakowski Dzień Głośnego Czytania!

29 września Tomasz Schimscheiner oraz Dariusz Cywka zaprezentują dzieciom i młodzieży książki nagrodzone Nagrodą Żółtej Ciżemki. Tego samego dnia obok Czytelni Galerii Bronowice odbędzie się akcja bookcrossingowa. Na spotkania z książką zapraszamy również do filii bibliotecznych.

Wzbogacają słownictwo oraz rozwijają wyobraźnię. Relaksują, ale i wzbudzają emocje. Wzruszają, bawią, uczą. Czytanie książek, bo to o nich mowa, niesie ze sobą wiele korzyści! Dlatego do sięgania po literaturę warto zachęcać już najmłodszych. Z tego powodu Polska Izba Książki ustanowiła 29 września Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania. Już od kilkunastu lat, w trakcie tego wyjątkowego dnia, dzieciom i młodzieży z całej Polski odczytywane są najpiękniejsze utwory.

Wspólnej lektury książek nie zabraknie również w Krakowie – w sobotę 29 września, w Galerii Bronowice odbędzie się Krakowski Dzień Głośnego Czytania, wspó­łorg­aniz­owan­y z Biblioteką Kraków. W godz. 12.00-16.00, obok Czytelni na poziomie +1 Centrum, książki przemówią głosem dwójki krakowskich aktorów: Tomasza Schimscheinera oraz Dariusza Cywki oraz innych zaproszonych osób. Zaprezentują oni zebranym m.in. utwory laureatów ogólnopolskiej Nagrody Żółtej Ciżemki za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży. Wśród nich znajdzie się zwycięski tytuł „Wojtek. Żołnierz bez munduru”, czyli prawdziwa historia niedźwiadka, który brał udział w II wojnie światowej. Oprócz głośnego czytania, dzieci mogą liczyć na warsztaty plastyczne i skręcanie modeli z balonów.

To nie koniec czytelniczych atrakcji, przewidzianych na 29 września. Po raz kolejny w Czytelni Galerii Bronowice odbędzie się akcja bookcrossingowa! Miłośnicy literatury będą mieć okazję do odświeżenia domowych biblioteczek i podarowania książkom drugiego życia. Wystarczy w godz. 12.00-16.00 przynieść do Czytelni maksymalnie trzy książki, niezniszczone i wydane po 2010 roku, aby móc wymienić je na inne, wybrane przez siebie egzemplarze. Nie będą brane pod uwagę wydania wielotomowe ani czasopisma. Zebrane książki zostaną wykorzystane przez Galerię Bronowice oraz Bibliotekę Kraków w następnych akcjach book­cros­sing­owyc­h.
 
 

Wydarzenia w filiach bibliotecznych:

Filia 16 ul. Radzikowskiego | w godz. otwarcia biblioteki
Zapraszamy małych czytelników do wysłuchania utworów znanych autorów poezji i prozy dziecięcej oraz do udziału w zabawach literackich i plastycznych.

Filia 49, os. Tysiąclecia 42 | w godz. otwarcia biblioteki
Podczas spotkania uczestnicy, zarówno dorośli, jak i dzieci, będą mogli porozmawiać o nowych książkach zakupionych do biblioteki oraz wysłuchać ich fragmentów.

Filia 52, os. Na Stoku 1 | godz. 11.00
Spotkanie dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Uczestnicy wysłuchają książki „Nasza paczka i niepodległość” Zofii Staneckiej, będą mogli również wziąć udział w quizach i zabawach plastycznych.

Filia 7, al. Pokoju 33 | godz. 13.00
Zajęcia dla wszystkich, którzy gotowi są wyruszyć w podróż po zakamarkach wyobraźni, szczególnie do dzieci w wieku od 4 do 7 lat. Podczas zajęć uczestnicy poznają historię żaby, której marzeniem było zdobycie księżyca. Następnie każdy opowie o swoich marzeniach w formie pantomimy. Na zakończenie zajęć dzieci wraz z rodzicami będą mogli wykonać zakładkę do książki.
 
>< plakat.jpg


plakat.jpg plakat
jpg, 86 KiB, 640x906
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Biblioteka Kraków
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo