Izrael oswojony

Autor:
Ela Sidi
Lektor:
Katarzyna Puchalska
Wydawcy:
Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza (2013-2023)
Legimi (2013-2023)
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym LARIX (2007-2020)
Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA (2013-2016)
Wydane w seriach:
Spectrum Poleca
Spectrum
Czytak Larix
Spectrum (Muza)
Autotagi:
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
Więcej informacji...
4.2 (6 głosów)

Czy wiedzę o Izraelu czerpiecie z doniesień o wojnie i napięciu na Bliskim Wschodzie, z relacji o atakach terroryzmu? Z thrillerów? Z powieści Amosa Oza, Meira Shaleva, Lizzie Doron, Eshkola Nevo? Czy Izrael jest już na liście waszych przyszłych podróży? Przeczytajcie koniecznie tę książkę, bo to naprawdę rzadka okazja, żeby poznać ten kraj od zupełnie innej strony! Ela Sidi pokazuje taki Izrael, z jakim przyszło się oswajać jej, pochodzącej z Polski nie-Żydówce, która emigrację "otrzymała w pakiecie wraz z mężem, Izraelczykiem". Z humorem i nie bez autoironii opisuje dylematy, jakie nagle wtargnęły w jej życie. W jakim języku się tu mówi, czy raczej w ilu językach? Czy każdy Izraelczyk jest Żydem, kto jest, a kto nie jest Żydem i jakie w państwie żydowskim ma to znaczenie? Z kim zasiada się, a z kim nie można zasiąść przy jednym stole, co na nim postawić i jak to powinno zostać przyrządzone? Co jest sprawą tradycji i zwyczaju, a co zakazem i nakazem religijnym sankcjonowanym przez prawo? A we wszystko to wplecione są ważne wydarzenia publiczne, historie konkretnych ludzi, anegdoty, popularne dowcipy. Izrael Eli Sidi to kraj na wskroś nowoczesny, w którym tradycja ma zagwarantowane prawem miejsce, a w klimatyczne i krajobrazowe kontrasty zadziwiająco wpisują się skrajne różnice religijno-społeczne. Dla niej jest, jak sama pisze, fascynującym światem złożonym z tysięcy niepasujących do siebie, ściśniętych na małej przestrzeni kawałków, w którym codzienność toczy się w sporach i kompromisach. Tu zawsze jest "i tak, i nie, i dobrze, i źle. Lewiego Eszkola, premiera Izraela, spytano kiedyś: Kawa czy herbata? Pół na pół - padła bardzo izraelska odpowiedź". [lubimyczytac.pl]
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje
  • Bardzo interesująca pozycja. Szczególnie dla tych, którzy chcą dowiedzieć się czegoś ciekawego na temat historii, kultury, obyczajowości i zwyczajnie codzienności "egzotycznego" dla nas narodu żydowskiego. • Niebanalne życie Polki, która oswoiła się z tym odmiennym sposobem życia. I jednocześnie z niezwykłą precyzją, w sposób bardzo komunikatywny oswaja nas z tą kulturą. Brawa za język. Brawa za to, że potrafiła przystępnie opowiedzieć o rzeczach trudnych.
  • Jestem rozczarowana liczyłam na książkę która przedstawi życie polki w Izraelu. O sobie mało pisze. Większość ksiązki jest poświęcona histori żydów. Miałam wrażenie że czytam ksiązkę z histori a nie obyczajową . Jak dla mnie za dużo szczegółów nie do zapamietania, momentami nudna.
    -1 nieprzydatna
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Ela Sidi
Lektor:Katarzyna Puchalska
Wydawcy:Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza (2013-2023) Legimi (2013-2023) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym LARIX (2007-2020) Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA (2013-2016)
Serie wydawnicze:Spectrum Poleca Spectrum Czytak Larix Spectrum (Muza)
ISBN:978-83-287-2624-6 978-83-287-2875-2 978-83-7758-329-6 978-83-7758-414-9 978-83-7758-706-5
Autotagi:audiobooki autobiografie beletrystyka biografie CD czytak dokumenty elektroniczne druk e-booki elementy biograficzne epika historia ikonografia indeksy książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna literatura stosowana MP3 nagrania pamiętniki proza reportaże reprodukcje spisy sprawozdania zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 40 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo