Biotechnologia molekularna:

modyfikacje genetyczne, postępy, problemy

Autor:
Jerzy Buchowicz
Wydawcy:
Wydawnictwo Naukowe PWN (2006-2012)
IBUK Libra (2009)
ISBN:
978-83-01-14822-5, 978-83-01-15956-6
83-01-15956-6
Autotagi:
druk
podręczniki
skrypty
szkoły wyższe
4.0

W książce autor omawia przedmiot biotechnologii molekularnej - nowej dyscypliny naukowej powstałej na pograniczu współczesnej biologii eksperymentalnej i techniki. Dokonuje przeglądu zastosowań technik inżynierii genetycznej. Opisuje korzyści i zagrożenia płynące z tworzenia organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO) i posługiwania się komórkami somatycznymi o nieograniczonej zdolności do różnicowania się. W nowym wydaniu dokonano przeglądu postępu w tej dziedzinie i przedstawiono powstałe problemy. Dodano nowe rozdziały dotyczące komórek macierzystych zarodka ludzkiego (do celów badawczych i terapeutycznych) oraz potranslacyjnych modyfikacji białek heterologicznych. Uzupełniono i unowocześniono informacje wynikające z najnowszych doniesień naukowych w tej dziedzinie. Szczególny nacisk położono na metody wprowadzania obcego DNA i jego losy w ustroju biorcy (drobnoustroje, rośliny, zwierzęta). W tym kontekście omawiane są kontrowersje i nieporozumienia towarzyszące rozpowszechnianiu organizmów genetycznie zmodyfikowanych. Książka przeznaczona dla studentów wydziałów biologii (biochemia, inżynieria genetyczna, biologia molekularna), biotechnologii, wydziałów rolniczych, ogrodniczych, technologii żywności akademii rolniczych, wydziałów lekarskich akademii medycznych, wydziałów chemicznych wszystkich uczelni, młodych naukowców, nauczycieli i uczniów szkół średnich, dziennikarzy popularyzujących naukę, a także osób zajmujących się tym problemem zawodowo oraz zainteresowanych społecznymi skutkami postępu biotechnologicznego. '
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo