Piosenka w poezji pokolenia ery transformacji 1984-2009

Autor:
Piotr Łuszczykiewicz
Wydawcy:
Wydawnictwo Naukowe UAM (2009)
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Wydane w seriach:
Seria Filologia Polska
Seria Filologia Polska - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
ISBN:
978-83-232-2055-8
Autotagi:
druk
historia
książki
publikacje naukowe
Źródło opisu: Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu - Katalog księgozbioru
5.0

Tematem książki są nawiązania do świata popularnej piosenki w poezji pokolenia debiutującego na przełomie dwóch systemów: u schyłku Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i na progu III Rzeczypospolitej. Autor bada różnego typu ewokacje - aluzje, cytaty, parafrazy - składające się na nieznane przedtem w tej skali w literaturze polskiej zjawisko wnikania piosenkowych wtrętów i asocjacji do dzieł poetyckich. Analizie poddawane są przywołania konkretnych utworów, tak z kręgu masowej rozrywki (szlagiery, hity, przeboje), jak również z obszaru kultury alternatywnej (rocka, bluesa, folku). Interpretacje dotyczą także szerszych kontekstów piosenek pojawiających się w wierszach: sylwetek wykonawców i twórców, artystycznego znaczenia dzieł i form ich audiowizualnych reprezentacji, a także politycznych, społecznych bądź obyczajowych uwikłań, od rozmaitych koncesji aż po ostre kontenstacje. Podstawowe pytania dotyczące przyczyn, funkcji i rezultatów tak niebywale licznych uobecnień tego rodzaju twórczości słowno-muzycznej w nowej poezji polskiej, ukształtowanej w okresie transformacji ustrojowej. [nauka-polska.pl]
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo