Poczet serc polskich

Autorzy:
Mieczysław Czuma
Leszek Mazan
Opracowanie:
Michał Rożek (1946-2015)
Wydawca:
Oficyna Wydawnicza Anabasis (2005)
ISBN:
83-85931-15-5
Autotagi:
druk
elementy biograficzne
reprodukcje
Źródło opisu: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu - Katalog centralny
5.0

"Poczet serc polskich" to pozycja pionierska, niezwykła. Autorzy poszukują serc, które po śmierci wyjęto z ciała i pochowano oddzielnie. Można je znaleźć w kościołach i kaplicach, w domach zakonnych i na cmentarzach, ukryte są pod ołtarzami i w podziemnych kryptach, złożone w ścianach katedr i upamiętniających ich obecność pomnikach.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Autorzy przedstawiają poczet około stu pięćdziesięciu znamienitych postaci, bardziej lub mniej zasłużonych dla Ojczyzny. Łączy ich jedno – po śmierci ich serca zostały wyjęte z ciał i pochowane z honorami w miejscach najbliższych zmarłej osobie. • Znajdziemy tu m.in. Władysława Jagiełłę, królową Bonę, Jana II Sobieskiego, królową Marysieńkę, Augusta II Mocnego, Jana Kajetana Jabłonowskiego, Marię Leszczyńską, Stanisława Konarskiego, ostatniego króla Stanisława Augusta, Hugona Kołłątaja, Tadeusza Czackiego, Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego. Często historie pochówku są dramatyczne, dalsze losy oddzielonych serc niepewne, wiele zaginęło z wichrem historii. • Bardzo ciekawa pozycja. Zamiast posłowia zamieszczono wywiady ze specjalistami kardiologami i kard­ioch­irur­gami­.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Katarynka
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo