Alchemia:

powieść biograficzna o Marii Skłodowskie-Curie

Autor:
Katarzyna Zyskowska-Ignaciak
Wydawcy:
Znak Litera Nova (2024)
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
ISBN:
978-83-240-9899-6
Autotagi:
biografie
druk
książki
powieści
proza
Źródło opisu: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie - Katalog centralny filii
4.5 (4 głosy)
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Kolejną książką omawianą podczas spotkania DKK była „Alchemia: biografia Marii Skłodowskiej-Curie” Katarzyny Zyskowskiej. Uczestnicy dyskusji zwrócili uwagę na sposób, w jaki autorka ukazuje życie Skłodowskiej-Curie – jej walkę z trudnościami, jakie stawiały jej życie zawodowe i osobiste, oraz nieustępliwość w dążeniu do celu w obliczu trudnych czasów. • Maria pomimo swoich sukcesów, musiała zmagać się z uprzedzeniami, jakie istniały wobec kobiet w nauce. Uczestnicy zauważyli, że książka nie idealizuje postaci Skłodowskiej, ale raczej pokazuje ją jako osobę pełną pasji, lecz także narażoną na samotność, cierpienie i wewnętrzne konflikty. Wielu dyskutantów zwróciło uwagę na to, jak trudne były jej wybory, zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej. • Bardzo mocno podkreślono temat równości płci i walki o uznanie, którym musiała stawić czoła Maria, a także fakt, że w tamtych czasach bycie kobietą w świecie nauki było ogromnym wyzwaniem. Rozmowa dotyczyła także roli, jaką Maria Skłodowska-Curie odegrała nie tylko w historii nauki, ale także w historii walki o prawa kobiet i ich miejsce w społeczeństwie. • ~EF
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo