Era sztucznej inteligencji i nasz przyszłość jako ludzi

Tytuł oryginalny:
Age of A.I
Autorzy:
Henry Kissinger (1923-2023)
Eric Schmidt
Daniel Peter Huttenlocher
Schuyler Schouten
Tłumacz:
Eliza Litak
Wydawcy:
Wydawnictwo Nowej Konfederacji (2023)
Fundacja Nowa Rzeczpospolita
ISBN:
978-83-967958-7-8
Autotagi:
druk
książki
publikacje popularnonaukowe

Sztuczna inteligencja każdego dnia zyskuje na popularności. Przywódcy polityczni i biznesmeni regularnie ogłaszają, że stawiają sobie za cel zwycięstwo w zakresie SI albo przynajmniej jej okiełznanie – tak, by pomagała w realizacji ich zamierzeń. W tej książce chcemy wyjaśnić, jak właściwie działa sztuczna inteligencja, i podsunąć Czytelnikowi pytania, z którymi prawdopodobnie będzie musiał zmierzyć się w najbliższych latach. Chcemy też pomóc mu znaleźć na nie odpowiedzi. Różnimy się pod względem stopnia optymizmu co do SI. Wszyscy zgadzamy się jednak, że ta technologia przemienia ludzkie myślenie, percepcję, wiedzę i rzeczywistość, a przez to zmienia bieg ludzkiej historii. Nie zamierzamy ani wychwalać SI, ani lamentować nad jej błyskawicznym rozwojem. Staramy się raczej zastanowić nad jej konsekwencjami – o tyle, o ile ludzki umysł potrafi je przewidzieć. Henry A. Kissinger pełnił funkcję 56. Sekretarza Stanu od września 1973 do stycznia 1977. Pełnił również funkcję Asystenta Prezydenta ds. Bezpieczeństwa Narodowego od stycznia 1969 do listopada 1975. Otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 1973, Medal Prezydencki Wolności w 1977 r. i Medalem Wolności w 1986 r. Obecnie jest prezesem Kissinger Associates, Inc., międzynarodowej firmy konsultingowej. Eric Schmidt jest znakomitym technologiem, przedsiębiorcą i filantropem. Jako dyrektor generalny Google był pionierem transformacji Google ze start-upu z Doliny Krzemowej w światowego lidera technologicznego. Pełnił funkcję dyrektora generalnego i prezesa Google w latach 2001-2011, prezesa wykonawczego w latach 2011-2018, a ostatnio jako doradca techniczny w latach 2018-2020. Pod jego przywództwem Google radykalnie powiększyło swoją infrastrukturę i zdywersyfikowało ofertę produktów, zachowując przy tym silną kulturę innowacyjności. Przed rozpoczęciem kariery w Google Eric zajmował kierownicze stanowiska w firmach Novell i Sun Microsystems, Inc. Daniel Huttenlocher jest inauguracyjnym dziekanem MIT Schwarzman College of Computing. Wcześniej pełnił funkcję dziekana założyciela i wicedyrektora Cornell Tech, zorientowanej na technologię cyfrową szkoły wyższej utworzonej przez Cornell University w Nowym Jorku. Ma połączenie doświadczenia akademickiego i branżowego, jako członek wydziału informatyki w Cornell i MIT, badacz i menedżer w Xerox Palo Alto Research Center (PARC) oraz CTO start-upu fintech. Obecnie pełni funkcję przewodniczącego rady Fundacji Johna D. i Catherine T. MacArthur oraz członka zarządów Corning Inc. i Amazon.com.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo