Krosno na granicy

Autor:
Grzegorz Bożek
Wydawca:
Wydawnictwo Ruthenus - Rafał Barski (2024)
ISBN:
978-83-7530-941-6
Autotagi:
druk
elementy biograficzne
książki
publikacje popularnonaukowe
Źródło opisu: Krośnieńska Biblioteka Publiczna - Katalog główny
4.0

Tytuł książki "Krosno na granicy" nawiązuje do trasy krajoznawczej, którą opisałem w książce, a która jest swoistym szlakiem historyczno-przyrodniczym, poprowadzonym wokół miasta. Przez Krosno przed wiekami wiodła granica polskiego państwa i ziem ruskich. Tutaj przez wieki żyli obok siebie, zwykle zgodnie, przedstawiciele różnych nacji, Polacy, Rusini, Żydzi, Niemcy... W tym miejscu tworzyły się zręby światowego przemysłu naftowego. To w Krośnie pod koniec lat 90. decydowały się losy wilków. Także tutaj krwawa zawierucha dwóch wielkich wojen stawiała ludzi wobec ekstremalnych wyzwań, na granicy przetrwania. W książce zestawiłem tematy pozorni od siebie odległe. To celowy zabieg. Wierzę, że warto poznać historię Krosna, krośnieńskie ślady literackie, kulturę, sport czy przyrodę. Zachęcam Państwa do poznawania Krosna i jego okolic. Wyjdźcie poza utarte i znane Wam ścieżki. Powłóczcie się trochę po okolicy, także do tych miejsc, które wydają się nieciekawe. Zróbcie to w różnej porze roku, dnia, w różną pogodę. Niech będzie to nawet najkrótszy spacer, może to być też "Krosno na granicy" przemierzone pieszo, biegiem lub rowerem. [nota wydawcy].
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo