Przygody Hektora

Autor:
Piotr Rowicki
Ilustracje:
Dymitr Kuźmenko
Wydawca:
Wydawnictwo Amea (2009)
ISBN:
978-83-924658-7-4
Autotagi:
druk
książki
opowiadania
proza
zbiory opowiadań

Dinozaury, o czym wiedzą wszystkie dzieci, żyły na Ziemi przez wiele, wiele milionów lat. Dzięki paleontologom wiemy o nich całkiem sporo: jakie były duże, gdzie mieszkały, co jadły. Nie znamy jednak ich upodobań, nie licząc tych dotyczących podstawowych potrzeb, nie wiemy czy nawiązywały przyjaźnie, jakie wiodły życie. Piotr Rowicki, bazując na podstawowych wiadomościach, wymyślił świat, w którym działa nader sprawnie wyrafinowana dinusiowa społeczność. Pisarz wykreował miejsce, w którym dinozaury chodzą do szkoły, bawią się, starsze pracują, jeżdżą na wakacje, prowadzą filozoficzne dysputy. A to wszystko z przymrużeniem oka, żartobliwie i dowcipnie.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • "Przygody Hektora" Piotra Rowickiego to wielobarwna i zabawna opowieść o życiu wesołej rodziny dinozaurów żyjącej w późnej epoce mezozoiku, w miejscu gdzie 208 milionów lat później będzie kraj o nazwie Polska. • Autor bardzo oryginalnie zestawił świat tych wielkich zwierząt i ludzi. Głównym bohaterem książeczki jest tytułowy brachiozaur Hektor Jurajski, który ma dopiero pięćdziesiąt lat. Jest on niesfornym, ciekawskim, troszkę leniwym, niesłuchającym rodziców małym dinozaurem, który żyje wraz ze swoją rodziną w „dinusiowej” społeczności i przeżywa wiele śmiesznych przygód wraz ze swymi przyjaciółmi. Hektor, to nikt inny jak mały chłopiec, który lubi bawić się z kolegami, wspinać, biegać, jeździć na rowerze, skakać na bungee i jeść ogromne ilości trzciny cukrowej. Bohater potrafi umiejętnie „pakować się” w różne kłopoty, które rozmieszają czytelnika. • Opowiadanie składa się z siedmiu rozdziałów, a akcja porywa i wciąga bez reszty małego odbiorcę, który nieprzerwanie mógłby słuchać o Hektorze, jego kuzynach: Pifie i Pafie, kocie Vivaldku oraz innych bohaterach występujących w bajce. • Jednym z ciekawszych fragmentów jest wizyta Hektora z rodziną • w zoo, gdzie ludzie przedstawieni są jako wyginający gatunek. Opowiadanie jest wzbogacone ilustracjami Dymitra Kuźmienko, które interesująco obrazują przygody bohatera. Język książeczki jest pełen neologizmów oraz śmiesznych określeń dotyczących codziennego życia dinozaurów np. McDozaur, bodyzaur, dinobus, dinokorek itp. • Książka skierowana jest do młodego czytelnika, lecz spodoba się z pewnością dorosłemu odbiorcy. • Katarzyna Woźniczka-Baran, MBP w Skawinie
    +2 wyrafinowana
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo