Smoleńsk

Autor:
Teresa Torańska (1944-2013)
Wydawcy:
Legimi (2013-2018)
Wielka Litera Sp. z o. o (2012-2018)
IBUK Libra (2013)
ISBN:
978-83-633878-8-4, 978-83-64142-28-4
978-83-641242-28-4
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
Więcej informacji...
5.0 (3 głosy)

Ostatnia książka Teresy Torańskiej, którą sama autorka uważała za jedną z dwóch, obok "Onych", najważniejszych w jej dorobku. Zbiór rozmów (kilku już opublikowanych i wielu zrobionych na potrzeby tej książki, które nigdy nie ukazały się w druku) składa się na obraz Polski "posmoleńskiej" - jak ta katastrofa wpłynęła na społeczeństwo, polityków, ludzi związanych ze sprawą smoleńską i przyszły kształt życia politycznego w Polsce. Teresa Torańska pracowała nad tą książką do końca, nie zdążyła zrobić jeszcze kilku wywiadów, ale materiał, który pozostawiła, jest ważną diagnozą dzisiejszej Polski. [www.azymut.pl, 2013]
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Jeśli ktoś myśli, że „Smoleńsk” daje gotową odpowiedź na pytanie, jakie były przyczyny katastrofy rządowego TU154 lub kto ponosi winę … ten takiej odpowiedzi nie dostanie. Ta książka to zbiór rozmów z osobami, które były w Smoleńsku gdy rozbił się samolot, z bliskimi ofiar tej katastrofy czy też z prze­dsta­wici­elam­i ówczesnego rządu. Mówią oni o tym gdzie byli i co robili tego dnia, jak dowiedzieli się o wypadku. „Smoleńsk” to książka o tym co wydarzyło się nie tylko 10 kwietnia 2010r ale o tym co działo się przed i co niestety dzieje się po tej tragicznej dacie – to zapis rozrastającego się powoli podziału Polski i Polaków. Zapis uczuć i emocji, ale także tragedii ponad 90 rodzin. Bo niezależnie od tego czy był zamach czy nie, czy brzoza była pancerna, 10 kwietnia 2010 to też koniec szczęśliwego dzieciństwa dzieci, które w katastrofie straciły swojego rodzica, koniec udanego małżeństwa osób, które straciły współmałżonka – to po prostu niewyobrażalny dramat tych ludzi, którzy zostali. Patrząc na nasz kraj z perspektywy 9 lat od katastrofy nasuwa się refleksja, że ani ofiary zbrodni katyńskiej ani ci, którzy 10 kwietnia 2010r nie dolecieli na uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia nie chcieliby takiej Polski jaką mamy obecnie – nie chcieliby takich Polaków; podzielonych, skłóconych, ogłupionych i dających się ogłupiać. Nie o taką Polskę walczyli, nie o taką Polskę im chodziło. Polecam tę książkę.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Teresa Torańska (1944-2013)
Opracowanie:Elżbieta Lewczuk
Redakcja:Teresa Lewczuk
Wydawcy:Legimi (2013-2018) Wielka Litera Sp. z o. o (2012-2018) IBUK Libra (2013)
ISBN:978-83-633878-8-4 978-83-64142-28-4 978-83-641242-28-4
Autotagi:dokumenty elektroniczne druk e-booki epika historia książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 17 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo