Wspinaczka

Tytuł oryginalny:
Climb
Inne tytuły:
relacja z tragicznej wyprawy przedstawionej w filmie EVEREST
Mount Everest i zgubne ambicje
Autorzy:
G. Weston DeWalt
Anatolij Bukriejew (1958-1997)
Anatolij Nikolaevič Bukreev (1958-1997)
Tłumacz:
Piotr Pawlaczek
Wydawcy:
Wydawnictwo Dolnośląskie - Oddział Publicat (2016-2018)
Wydawnictwo Dolnośląskie (2006-2016)
Publicat (1997-2016)
Wydaw. Dolnośląskie (2006)
Wydane w seriach:
Seria z Różą Wiatrów
Z różą wiatrów
ISBN:
978-83-271-5449-1, 978-83-7384-463-6
Autotagi:
druk
książki
Więcej informacji...
4.0 (3 głosy)

Książka jest zapisem relacji z tragicznych zdarzeń, które rozegrały się w sezonie 1996 na Mount Evereście, gdy dwie komercyjne wyprawy kierowane przez charyzmatycznych liderów, Scotta Fischera i Roba Halla, znalazły się w potrzasku, zaskoczone podczas zejścia przez niezwykle gwałtowną nawałnicę. Żywioł pochłonął wówczas życie dwóch wybitnych przewodników wysokogórskich oraz trójki członków wyprawy jednego z nich. Jest to wstrząsająca, pełna dramatyzmu historia o ludziach walczących o życie w strefie śmierci, kiedy ich los wydaje się już przesądzony. Opowiedziana przez Anatolija Bukriejewa, rosyjskiego wytrawnego alpinistę i przewodnika, który na przekór huraganowym wiatrom i szalejącej śnieżnej zawiei dokonał rzeczy niemożliwej, wyrywając zagubionych na Przełęczy Południowej uczestników z bezlitosnych szponów najwyższej góry świata.Znaleźli się jednak ludzie, którzy zakwestionowali słuszność decyzji podjętych wówczas w szczytowych partiach góry przez Bukriejewa. W pierwszej publikacji opisującej zdarzenia owego feralnego dnia, Jon Krakauer, klient wyprawy Halla, winą za śmierć współtowarzyszy obarczył w dużej mierze Rosjanina zatrudnionego przez Scotta Fischera na stanowisku głównego przewodnika wyprawy. Książka jest zatem także osobistą odpowiedzią na ataki i zarzuty skierowane pod jego adresem.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Książka jest odpowiedzią na zarzuty przeciwko Bukriejewowi wytoczone przez Krakauera w pozycji "Wszystko za Everest". Uważam, że należy bezwzgędnie przeczytać obie te pozycje lub żadną. Tylko w ten sposób możemy sobie wyrobić jako taką opinię nt. wydarzeń pamiętnego 1996 roku. Dodatkowo, moim zdaniem, jako uzupełnienie może nam służyć książka "Everest. Na pewną śmierć" Becka Weathersa traktująca o tych samych wypadkach. • Niestety "Wspinaczka" nie jest tak "ładnie napisana" jak pozycja Krakauera a w zawiązku z tym nie cieszy się taką poczytnością (w końcu to "Wszystko za Everest" posłużyła za podstawę nakręcenia filmu) gdy "Wspinaczka" jest bardziej dokumentalna. W niej znajdujemy więcej odwołań do dokumentów czy zapis raportu (taśm) stworzonego przez uczestników wyprawy w kilka dni po tragedii. • Gorąco polecam
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:relacja z tragicznej wyprawy przedstawionej w filmie EVEREST Mount Everest i zgubne ambicje Everest
Autorzy:G. Weston DeWalt Anatolij Bukriejew (1958-1997) Anatolij Nikolaevič Bukreev (1958-1997)
Tłumacz:Piotr Pawlaczek
Wydawcy:Wydawnictwo Dolnośląskie - Oddział Publicat (2016-2018) Wydawnictwo Dolnośląskie (2006-2016) Publicat (1997-2016) Wydaw. Dolnośląskie (2006)
Serie wydawnicze:Seria z Różą Wiatrów Z różą wiatrów
ISBN:978-83-271-5449-1 978-83-7384-463-6
Autotagi:biografie druk elementy biograficzne epika książki literatura literatura piękna literatura stosowana proza publikacje popularnonaukowe
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 17 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo