Dzieje ludu mazurskiego

Opracowanie:
Grzegorz Jasiński
Autor:
Kurt Alfred Obitz (1907-1945)
Wydawcy:
Oficyna Wydawnicza Retman (2007-2019)
Retman Waldemar Mierzwa
Wydane w seriach:
Moja Biblioteka Mazurska
ISBN:
978-83-923991-4-8
Autotagi:
druk
książki
publikacje naukowe

Trzecie wydanie książki wydanej po raz pierwszy w 2007 roku (wydanie II - 2015). Wydano we współpracy z Warmińsko-Mazurską Izbą Lekarsko-Weterynaryjną w Olsztynie, wydawnictwo dofinansowane przez Krajową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną. Wprowadzenie i opracowanie prof. Grzegorz Jasiński. Napisana przez Mazura, weterynarza i dziennikarza, historia Mazurów, która – datowana: Działdowo 1937 – przeleżała 70 lat w maszynopisie! Mimo, tego nie straciła na aktualności, szczególnie cenna pozostając w opisie czasów autorowi współczesnych – I wojny, plebiscytu, sytuacji Mazurów na Działdowszczyźnie w czasach II RP. Kurt Obitz przyszedł na świat w mazurskiej rodzinie w Brzozowie (niem. Brosowen) k. Węgorzewa w 1907 roku. Był lekarzem weterynarii i dziennikarzem. Za przekonania usunięty został z pracy na uczelni w Berlinie. Wyjechał do Polski. Pracował tu naukowo, nie rezygnując z propagowania idei mazurskości. Po wybuchu II wojny światowej ukrywał się, aresztowany przez Niemców, osadzony został w obozie koncentracyjnym w Dachau. Zmarł z wycieńczenia, niedługo po wyzwoleniu, w sierpniu 1945 roku. Interesujący wstęp prof. Jasińskiego o dramatycznych losach autora i jego dziele.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Moja Biblioteka Mazurska ; nr 10 • Dzięki Mojej Bibliotece Mazurskiej można zapoznać się z oryginalną myślą Kurta Obitza (1907-1945), Mazura marzącego o własnym państwie • "Dzieje ludu mazurskiego" były tytułem, który przewijał się często w opracowaniach historycznych, jednak niewiele osób znało pełny tekst tej pracy pozostającej dotychczas jedynie w maszynopisie. Książka składa się z dwóch części. Pierwsza to wprowadzenie pióra Grzegorza Jasińskiego z Ośrodka Badań Naukowych w Olsztynie poświęcone Kurtowi Obitzowi, jego życiu i twórczości. • Na czym polega wyjątkowość Obitza? - Jest to jedna z nielicznych postaci, która opowiedziała się za mazurskością w oderwaniu od polskości i niemieckości.. /za WWWv [Link] / • Recenzje • Anna B. Czuraj-Struzik, Siedemdziesiąt lat czekała na wydanie książki. „Dzieje ludu mazurskiego” wreszcie dostępne, Gazeta Działdowska, nr z 14 września 2007 • Beata Waś, Maszynopis przeleżał siedemdziesiąt lat. „Dzieje ludu mazurskiego” Kurta Obitza, Gazeta Olsztyńska, nr z 17 września 2007 • Tomasz Kurs, Utopia Kurta Obitza, Gazeta Wyborcza Olsztyn, nr z 24 września 2007 • Jerzy M. Łapo, Dzieje ludu mazurskiego okiem Kurta Obitza, Węgorzewski tydzień 26 pazdziernika 2007 • Jan Bandura ks., Mazurskie dzieje - książka wydana w stulecie urodzin, • Zwiastun ewangelicki nr 21 z 11 listopada 207 • Alfred Czesla, Träume und Warheit, Schlesisches Wochenblatt, 21 grudnia 2007 • Alfred Czesla, Trzeciej drogi nie było. Kurt Obitz - mazurski marzyciel, Mitteilungsblatt, Olsztyn, grudzień 2007 (tekst także w języku niemieckim) • Zbigniew Chojnowski, Sami o sobie, Forum Akademickie, maj 2008 • Adam Szymanowicz, Kurt Obitz, Dzieje ludu mazurskiego, Komunikaty Mazursko-Warmińskie nr 1 (259) 2008
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo