Dziennik Helgi:

świadectwo dziewczynki o życiu w obozach koncentracyjnych

Tytuł oryginalny:
Deník 1938-1945
Autor:
Helga Weissová ...
Tłumaczenie:
Aleksander Kaczorowski
Aleksander Kaczorwoski
Wydawcy:
Insignis Media (2013)
Legimi (2013)
ISBN:
978-83-63944-04-9
Autotagi:
druk
książki
Więcej informacji...
4.0 (8 głosów)

W 2011 roku angielski wydawca "Dziennika" Anne Frank usłyszał o historii Helgi. Po spotkaniu z autorką - dziś znaną czeską malarką - i lekturze rękopisu dziennika namówił Helgę Weiss do publikacji zapisków, podkreślając ich znaczenie: "Wspomnienia są często kształtowane przez późniejszą wiedzę. Dziennik Helgi jest wartościowszy od wspomnień, ponieważ opisuje rzeczywistość czasu wojny bez tej wiedzy". Wśród innych pozycji literatury obozowej "Dziennik Helgi" to książka szczególna. Obok "Dziennika" Anne Frank to jedyne - tak obszerne i wyjątkowe - spisane wspomnienia dziecka z pobytu w obozie koncentracyjnym. (...) to pierwsze tłumaczenie jej pisanego ołówkiem na kartkach szkolnego zeszytu dziennika - uderzająco bezpośredniego i wyjątkowego świadectwa, czym był Holokaust.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Helena Weissova jako jedno z nielicznych czeskich dzieci przeżyła Holokaust.Pamiętnik zaczęła pisać w 1938 roku będąc ośmioletnią mieszkanką okupowanej Pragi.Niedługo potem wraz z rodzicami została deportowana do getta w Terezinie, a następnie do obozów w Auschwitz,Freibergu i Mauthausen."Dziennik Helgi"to pozycja wyjątkowa,ponieważ większa część wspomnień to autentyczne zapiski ołówkiem na kartkach szkolnego zeszytu, opatrzone własnoręcznie wykonanymi ilustracjami.Przetrwał dzięki wujowi dziewczynki, który zamurował go w ścianie Terezińskich koszar.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
katarzyna3
Opis
Inne tytuły:a Young Girl's Account of Life in a Concentration camp Helga's Diary świadectwo dziewczynki o życiu w obozach koncentracyjnych
Autorzy:Helga Weissová Helga Hašková-Weissová
Tłumaczenie:Aleksander Kaczorowski Aleksander Kaczorwoski
Wydawcy:Insignis Media (2013) Legimi (2013)
ISBN:978-83-63944-04-9
Autotagi:autobiografie beletrystyka biografie druk elementy biograficzne książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 6 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo