Różaniec z granatów

Autor:
Ksawery Pruszyński (1907-1950) ...
Wydawcy:
Krajowa Agencja Wydawnicza-B (1993-1999)
Beskidzka Oficyna Wydawnicza (1985-1997)
Agencja Wydawnicza Varsovia (1990-1991)
Spółdzielnia Wydawniczo-Handlowa Książka i Wiedza (1967)
Wydane w seriach:
Lektury Ucznia
Koliber
Lektury Szkolne
Lektury Szkolne - "Varsovia"
Autotagi:
druk
książki
opowiadania
proza
Więcej informacji...

Opowiadanie Ksawerego Pruszyńskiego pt. „Różaniec z granatów” przedstawia dzieje polskiego żołnierza – Józefa Łaptaka. Pochodził on z robotniczej rodziny, która przed laty wyemigrowała „za chlebem” z Polski do Francji. Jej losy na obczyźnie układały się różnie, często tragicznie. Wstąpił do wojska i wyruszył na wojnę domową, rozgrywającą się w Hiszpanii. Walczył w 13 brygadzie im. Jarosława Dąbrowskiego po stronie republikanów. Zabijając wrogów myślał tylko o zemście. Pewnego dnia Józef odkupił ciekawie wykonany różaniec z granatów od żołnierza, który postępował z nim niewłaściwie. Jako głęboko wierzący katolik Józef pragnął uchronić święty różaniec przed zbezczeszczeniem i w przyszłości podarować go swojej matce. Różaniec z granatów zaciążył później znacząco na życiu młodego żołnierza. Kiedy Łaptak ranny trafił do niewoli faszystowskiej, właśnie znaleziony u niego różaniec uratował mu życie. Walczący po przeciwnej stronie irlandzcy katolicy w uznaniu jego postawy wyprowadzili go w przebraniu i zawieźli do polskiego attache wojskowego, aby ten pomógł mu dostać się do Polski. Niestety, major nie udzielił mu pomocy; nazwał go bolszewikiem. Natomiast Irlandczycy ułatwili Łaptakowi wyjazd do Dublina. W czasie II wojny światowej, podobnie jak major, walczył po stronie aliantów. Podczas jednej z walk młody żołnierz uratował życie właśnie byłemu attache wojskowemu poznanemu w Hiszpanii. Sam został ciężko ranny. Następnie dostał się do angielskiego szpitala polowego, gdzie spędził ostatnie dni swojego życia. Tam poznał pewnego Polaka, któremu opowiedział swoje burzliwe dzieje. Do nawiązania znajomości przyczynił się leżący na szpitalnym stoliku różaniec z granatów – symbol wojennych losów. Któregoś dnia rannemu złożył wizytę pułkownik, aby odznaczyć go Krzyżem Walecznych za odwagę i braterstwo. Łaptak rozpoznał w nim byłego attache wojskowego z Hiszpanii, człowiek, któremu uratował życie. Obaj bardzo się wzruszyli niespodziewanym spotkaniem. Niestety, życie Józefa Łaptaka zbliżało się do końca i niebawem dzielny żołnierz umarł. Pożegnał go porucznik – korespondent zaciśniętą pięścią, symbolem niezłomności, zaciętości i woli walki, a potem założył mu jego różaniec.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:Różaniec z granatów i inne opowiadnia opowiadania i inne opowieści
Autorzy:Ksawery Pruszyński (1907-1950) Franciszek Ksawery Pruszyński (1907-1950)
Ilustracje:Mirosław Miroński
oraz:Ksawery Pruszyński (1907-1950)
Wydawcy:Krajowa Agencja Wydawnicza-B (1993-1999) Beskidzka Oficyna Wydawnicza (1985-1997) Agencja Wydawnicza Varsovia (1990-1991) Spółdzielnia Wydawniczo-Handlowa Książka i Wiedza (1967)
Serie wydawnicze:Lektury Ucznia Koliber Lektury Szkolne Lektury Szkolne - "Varsovia"
ISBN:83-03-03616-5 83-7032-083-X 83-7056-007-5 83-87121-24-X 83-03-03615-5
Autotagi:beletrystyka druk epika książki literatura literatura piękna opowiadania powieści proza zbiory opowiadań
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 37 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo