Siedziby wielkich Polaków:

od Reja do Kraszewskiego

Autor:
Barbara Wachowicz (1937-2018)
Wydawca:
Wydawnictwo Świat Książki (2013-2015)
Wydane w seriach:
Gawędy
ISBN:
978-83-7943-083-3, 978-83-8031-425-2
Autotagi:
biografie
druk
4.5 (2 głosy)

Dzięki książce Siedziby wielkich Polaków będziemy mieli wyjątkową okazję odwiedzić miejsca zamieszkania sławnych Polaków, poznać ich życie i losy ich domostw - barwne, piękne, dramatyczne. Odwiedzimy Nagłowice Mikołaja Reja - ojca literatury polskiej, Czarnolas mistrza polskiej pieśni - Jana Kochanowskiego, Mereczowszczyznę na Polesiu, gdzie przyszedł na świat zwycięzca spod Racławic - Tadeusz Kościuszko, „kraj lat dziecinnych” Adama Mickiewicza - Zaosie, Nowogródek, jezioro Świteź, Ziemię Wielkopolską - „Chrzestną Matkę Pana Tadeusza”, Opinogórę - romantyczną siedzibę Krasińskich, miejscowość Suchą na Podlasiu, gdzie urodził się wielki filozof europejskiej sławy - August Cieszkowski, Żelazową Wolę - miejsce narodzin Chopina, Korczew na Podlasiu, o którym marzył Norwid, Lubelski dworek Wincentego Pola - autora „Pieśni o ziemi naszej” i Romanów, gdzie „zostało serce” Józefa Ignacego Kraszewskiego. Następne Podróże - które ukażą się jeszcze w tym roku - zawiodą nas m.in. do Woli Okrzejskiej i Oblęgorka, do Harendy, Bronowic i Stawiska. Bogato ilustrowana książka ukazuje urodę architektury dworów i pejzaży polskich, a także unikatową ikonografię z epoki.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Pięknie wydane, wspaniale opowiedziane (to już specjalność Barbary Wachowicz) i bogato opatrzone fotografiami gawędy o wielkich Polakach oraz ich siedzibach, rodzinie i przyjaciołach. • Są tu po kolei: Mikołaj Rej i jego Nagłowice, Jan Kochanowski i Czarnolas, Tadeusz Kościuszko i rodzinna Mere­czow­szcz­yzna­, Adam Mickiewicz na ziemi nowogródzkiej oraz gościnnie w wielkopolskim Śmiełowie, Zygmunt Krasiński w romantycznej Opinogórze, filozof August Cieszkowski i jego rodzinna Sucha, Fryderyk Chopin i Żelazowa Wola, Cyprian Kamil Norwid i jego wymarzone miejsce – Karczew na Podlasiu, Wincenty Pol i jego dwór w Lublinie oraz Józef Ignacy Kraszewski i jego rodzinny Romanów na Podlasiu. • Niezwykle ciekawa i szczegółowo opracowana księga, szczególnie zachęca do odwiedzenia miejsc tak zasłużonych dla naszej kultury i historii. Jest to pierwsza część dwutomowego dzieła „Siedziby wielkich Polaków”. • Szczerze polecam!
  • Kilkanaście dworów i pałaców przedstawia Barbara Wachowicz w książce łączącej przewodnik z gawędą o związanych z nimi wybitnych Polakach, od Reja do Kraszewskiego...Książka zawiera liczne zdjęcia dworów, pałaców oraz otaczających je parków i okolic, głównie autorstwa Zenona Żyburtowicza oraz autorki. • / [Link] • bs
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Katarynka
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
foo