Amory, zaloty i podboje

Autor:
Szymon Drobniak
Wydawcy:
Babaryba (2022)
Legimi (2022)
ISBN:
978-83-67356-02-2, 978-83-67356-03-9
Autotagi:
audiobooki
dokumenty elektroniczne
e-booki

Czy wiecie, skąd się biorą dzieci w świecie zwierząt i roślin? Organizmy żywe rozmnażają się na tyle różnych sposobów, że można dostać od tego zawrotu głowy! Dzięki tej książce poznacie fascynujące sposoby rozmnażania zwierząt i roślin... w lesie, na łące i pod wodą!

Czy to prawda, że skarabeusz uwodzi wybrankę kulką kupy, a ślimak jest zarówno mamą, jak i tatą? Szymon Drobniak – biolog i laureat Nagrody Naukowej „Polityki” – w zabawny i rzetelny sposób opisuje sposoby na zdobywanie zainteresowania partnerek w świecie roślin i zwierząt.

Czy bakterie też chodzą na randki? A jak randkują rośliny, skoro nie potrafią chodzić? Dlaczego pod koniec romantycznej kolacji para jeżozwierzy wzajemnie na siebie siusia? Kiedy i po co tata błazenek zamienia się w mamę? I dlaczego właściwie rozwielitki oraz bdelloidalne wrotki nie potrzebują chłopaków?

O autorze: SZYMON DROBNIAK – biolog ewolucyjny i zoolog. Pracował na całym świecie: od kostarykańskiej dżungli (gdzie badał oszałamiające kolory tropikalnych kolibrów) do szwedzkiej tajgi arktycznej (gdzie podglądał żyjące w niezwykłych rodzinach sójki syberyjskie). Po kilku latach spędzonych na szwajcarskim Uniwersytecie w Zurychu oraz szwedzkim Uniwersytecie w Uppsali wrócił do Polski i aktualnie pracuje w Instytucie Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest także członkiem zespołu zoologów ewolucyjnych pracujących na australijskim Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Sydney. Czasami w swojej pracy zamienia się w matematyka: wynajduje nowe sposoby patrzenia na biologiczny świat, korzystając tylko z komputera i matematycznych równań.

Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych. Wydał też niedawno książkę Co nas może zabić w mieście. Jego teksty można znaleźć m.in. w „Gazecie Wyborczej”, miesięczniku „Focus”, „Tygodniku Powszechnym”, a ostatnio nawet w kulinarnym magazynie „Kukbuk”. Nauka to zresztą nie jedyne jego zainteresowanie – jako Drobne Kreski tworzy artystyczne wizje naukowego świata w postaci ilustracji, infografik i filmów.

W 2018 r. został laureatem Nagród Naukowych Tygodnika „POLITYKA” w kategorii „Nauki o życiu” przyznawanych za wybitne osiągnięcia oraz popularyzację nauki. W 2015 roku został zwycięzcą polskiej edycji międzynarodowego konkursu dla popularyzatorów nauki FameLab (opowiadając o zdradzających swoich mężów sikorkach!). Popularyzacja nauki to zresztą jego drugi zawód: prowadzi też warsztaty z dziećmi i dorosłymi, organizuje cykliczne Tygodnie Ewolucji w Krakowie, jest też członkiem zarządu Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, grupy Evoke oraz współtwórcą inicjatywy Nauka dla Przyrody, a do tego wszystkiego jest naukowym stand-uperem.

O ilustratorce: MARIA ŁEPKOWSKA – graficzka i ilustratorka. Studiowała na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wegetarianka, która nieustannie poszukuje sposobów na bardziej ekologiczne życie w mieście. W wolnym czasie rysuje komiksy, ogląda filmy z Davidem Attenborough i uprawia swój balkonowy ogródek.

Spis treści:

Wstęp

Diablica - Bardzo mały tata

Sikorka modra - W pogodni za DNA

Skarabeusz - Miłość kupą się toczy

Panda - Zerowa namiętność

Mucha tyczkooka - Randka na patyku

Rozwielitka - Niepotrzebni mężczyźni

Ślimak winniczek - Mamotata czyli dwa w jednym

Błazenek - Czary-mary z taty mama

Jeżozwierz - Randkowanie i siusianie

Kaczka krzyżówka - Korkociąg i dziwaczka

Wywilżna karłowata - Kontrola umysłu

Dwulistnik muszy - Prawie jak mucha

Logidezja czyli Koliber łopatoogonowy - Kto pod kim dołki kopie

Modliszka - Odgryzaczka głów

Żółw skórzasty - Jak mieć syna zamiast córki

Kukułka - Zawody w pchnięciu jajem

Bakterie - Urodziny kserokopii

Świtezianka - Nie ma róży bez kolców

Pszczoła - Wybuchowe siusiaki

Grzebitoród amerykański - Porodówka na plecach

Lądzień czerwonatka - Pluszowe pajączki

Batalion - Spryciarze wygrywają

Kolczatka - Kująca ekstrawagancja

Altannik - Podryw na superchatę

Tas

(...)
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje
  • Każdy gatunek dąży do zapewnienia sobie potomstwa i przetrwania. Jak jednak dochodzi do tego, że dwoje osobników spotyka się, by mieć ze sobą dzieci? Co decyduje o wyborze partnera? Jak wygląda kopulacja poszczególnych istot? Na te pytania odpowiada Szymon Drobniak w pozycji Amory, zaloty i podboje, czyli niesamowite historie o rozmnażaniu w świecie przyrody. • W książce znajdziemy kilkanaście różnych przykładów ze świata przyrody. Są to zarówno zwierzęta, jak i rośliny. Autor skupił się jednak na nietypowych przypadkach – nie omawia bowiem ssaków takich jak krowy, konie, koty czy psy, których rozmnażanie jest dla nas mało tajemnicze. Wspomina o rybach czy ślimakach, mówi też o ptakach. Wybiera najciekawsze z przypadków i zdradza sekrety z alkowy. • Tekst skierowany jest do młodszego czytelnika, co widać w stylu autora. Nie ma tu za często mowy o penisie, zamiast tego pojawia się słowo siusiak. Zamiast zbliżenia jest natomiast randka. Mało tu nazw biologicznych, raczej opisuje się akt rozmnażania, a opisy te często są nieco infantylne. Może to dobrze, bo skierowane są do młodego odbiorcy, ale jednak niekiedy mi to przeszkadzało. Nie jestem jednak grupą docelową tej książki, więc nie mogę się czepiać. • W formie drukowanej w książce znajdziemy ilustracje autorstwa Marii Łepkowskiej. Ja miałam okazję wysłuchać audiobooka, którego lektorem jest Wiktor Zborowski – aktor doskonale znany i lubiany, z char­akte­ryst­yczn­ym głębokim tonem głosu. Czasem drażniła mnie maniera akcentowania głośniej pewnych rzeczy lub pauzy, które miały nadać dramatyzmu. Ponownie jednak – nie ja jestem docelowym odbiorcą. Nagranie uzupełniają wstawki muzyczne, które akcentują koniec rozdziału. • Na plus w tej pozycji wychodzi nie tylko temat, lecz także dobór istot przedstawionych w treści. Podobała mi się różnorodność i sposób prezentacji danych stworzeń czy roślin. Autor krótko opisuje ich zwyczaje, miejsce zamieszkiwania czy opowiada o wyglądzie, a potem skupia się na akcie rozmnażania, a czasem też na momencie wychowania potomstwa. Wiele istot, które tu przedstawiono, nie jest na co dzień nam znanych lub nie interesujemy się tym, jak się rozmnażają, a okazuje się, że to niezwykle interesujące i zaskakujące zjawisko. • Amory, zaloty i podboje, czyli niesamowite historie o rozmnażaniu w świecie przyrody jest pozycją interesującą, bo i temat jest ciekawy. Jeśli szukacie czegoś, co odkryje tajemnice świata roślin i zwierząt przed waszymi dziećmi, możecie podsunąć im ten tytuł.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo