Szkoła po japońsku:

jak przetrwałam elitarną edukację mojego syna

Tytuł oryginalny:
Dear diary boy
an exacting mother, her free-spirited son, and their bittersweet adventures in an elite japanese school,
Autor:
Kumiko Makihara
Tłumacz:
Joanna Gilewicz
Wydawcy:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (2022)
Bo. wiem - Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (2022)
Bo. wiem (2022)
Uniwersytet Jagielloński - Wydawnictwo
Wydane w seriach:
Mundus
Mundus - Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
ISBN:
978-83-233-5121-4, 978-83-233-7335-3
Autotagi:
autobiografie
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
3.0 (4 głosy)

W japońskiej edukacji liczą się dyscyplina, perfekcjonizm i konformizm, a rywalizacja odbywa się na wielu poziomach. Niezależna matka i jej niesforny syn z trudem odnajdują się w tych realiach. Kumiko lawiruje między gniewem, miłością, wyrzutami sumienia a czasami rozpaczą, podejmując próby wytyczenia drogi dla swojego dziecka pośród niezliczonych norm rodzinnych i szkolnych.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Autorka obiektywnie przedstawia zalety i wady japońskiego systemu edukacji. Niektóre fakty w nim są dla nas śmieszne, niektóre niedopuszczalne, ale są to filary japońskiego szkolnictwa. Autorka po latach umie ocenić, co wpłynęło na jej syna pozytywnie, a co pozostawiło traumę. Podaje przyczyny i skutki pewnych cech japońskiej szkoły. • Pod koniec jest także porównanie japońskiej i amerykańskiej prywatnej szkoły średniej. To już dwa zupełnie inne światy. • Wszystko jest opisane w formie dziennika/ sprawozdania z kilku lat pobytu autorki (Japonki) wraz z adoptowanym synem w Kraju Kwitnącej Wiśni. Podziwu godny jest spokój, z jakim opisuje ona swoje reakcje na niektóre sytuacje, konieczność dostosowania się przy jednoczesnych próbach zadbania o psychiczny dobrostan jej dziecka.
  • Czy te małe dzieci są szczęśliwe? :(
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo