Kanska:

miłość na Wyspach Owczych

Autor:
Urszula Chylaszek
Wydawca:
Wydawnictwo Poznańskie (2022)
Wydane w seriach:
Seria Reporterska Wydawnictwa Poznańskiego
ISBN:
978-83-67176-65-1, 978-83-67176-66-8
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
sprawozdania

Kiedy Laila odkryła, że jest lesbijką, uciekła z Wysp Owczych. Chciała być jak najdalej od rodziny i nieprzychylnego otoczenia – wówczas nawet w gazetach pisano, że AIDS to kara, którą Bóg wymierza homoseksualistom za grzechy. Kiedy swoją orientację poznała Eva, została w kraju. Próbowała żyć, szukać szczęścia i walczyć o zmiany. Po latach Laila wróciła. Pod jej nieobecność kraj zmienił się nie do poznania. To już nowe Wyspy Owcze. Bardziej otwarte, odważne, wolne.

Urszula Chylaszek, reporterka i fotografka, opowiada o dynamicznie zmieniającym się kraju, portretując osobisty i społeczny wymiar rewolucji obyczajowej na Wyspach Owczych. Śledzi drogę, jaką ten niewielki naród – niespełna pięćdziesiąt cztery tysiące osób, z których większość jest ze sobą spokrewniona – przeszedł od religijnego konserwatyzmu do nowoczesnej swobody. Jak silne są więzy tradycji? Czy da się uwolnić od zwyczajowego systemu nakazów i zakazów? Jakie tajemnice kryją niewielkie społeczności? Co ryzykują ci, którzy chcą wyciągnąć je na światło dzienne? I wreszcie – jak szukać miłości, kiedy wszyscy znają się od przedszkola?

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Wakacje coraz bliżej, więc i planowanie wyjazdów zaczyna się na poważnie. Może ktoś z was postanowi wyruszyć za Morze Północne i odwiedzić Wyspy Owcze? Warto wcześniej zapoznać się z tamtejszą kulturą. Pomóc w tym może m.in. reportaż Urszuli Chylaszek mówiący w szczególności o farerskim podejściu do miłości i społeczności LGBT, ale poruszający także kwestie edukacji, gospodarki, polityki, religii, historii i codziennych zwyczajów. • Autorka opowiada przede wszystkim historie Laily i Evy – dwóch farerskich kobiet o odmiennym podejściu do swojej orientacji. Gdy pierwsza z nich zorientowała się, że jest lesbijką – wyjechała. Wróciła po latach do kraju zrewolucjonizowanego, nie do poznania. W międzyczasie na Wyspach została Eva, z podobnymi problemami, podejmująca walkę o zmiany, równość i szczęście. • Urszula Chylaszek w eseistycznym stylu relacjonuje zmiany zachodzące podczas rewolucji obyczajowej na Wyspach Owczych w ostatnich latach. Pokazuje proces, jaki ta niewielka, zamknięta społeczność przeszła w sposobie myślenia o miłości.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
foo