Wedlowie:

czekoladowe imperium

Autor:
Łukasz Garbal
Lektor:
Bożena Furczyk
Wydawcy:
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2022)
Wydawnictwo Czarne (2021)
ebookpoint BIBLIO (2021)
ISBN:
978-83-8191-330-0, 978-83-8191-370-6
Autotagi:
audiobooki
biografie
dokumenty elektroniczne
druk
literatura faktu, eseje, publicystyka
4.8 (5 głosów)

Carl Wedel przyjechał do Warszawy z Berlina i w 1851 roku otworzył przy ulicy Miodowej swoją pierwszą cukiernię. Emil, a później Jan Wedlowie, przedstawiciele kolejnych pokoleń tej dynastii, zmienili niedużą cukiernię w potężną fabrykę i osiągnęli sukces na niebywałą skalę, przekraczający wymiar finansowy ich produkty stały się dla Polaków trwałym symbolem wybornego smaku. Oni sami natomiast coraz głębiej wrastali w warszawski krajobraz, angażując się całym sercem (a nieraz i portfelem) w polskie sprawy. Byli Polakami z wyboru.

Wedlowie nie bali się nowych technologii i innowacyjnych jak na tamte czasy form promocji. Ale musieli odnaleźć się także w nowej rzeczywistości społecznej coraz więcej kobiet walczyło o swoje miejsce na rynku pracy, coraz częstsze były strajki robotników, domagających się poprawy sytuacji bytowej. A potem nadeszła wojna, która zmieniła wszystko.

Łukasz Garbal przenosi nas do pracowni dziewiętnastowiecznych mistrzów cukiernictwa, dawnych manufaktur czekolady, do gabinetów warszawskich fabrykantów i hal fabrycznych, a przy okazji opowiada słodko-gorzki kawałek naszej historii.

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Mleczna, deserowa, płynna… Karmelki, wafle, mleko owsiane… W połowie lat trzydziestych asortyment obejmował ponad pół tysiąca produktów. Wszystkie opatrzone niezmienionym do dziś logo: „E. Wedel”. • Książka Łukasza Garbala „Wedlowie. Czekoladowe imperium” to rozpoczynająca się w listopadzie 1905 roku saga o 3 pokoleniach Wedlów – czasach Carla, Emila i Jana - słynnych warszawskich cukierników. • Korzenie rodu Wedlów – jak czytamy w fascynującej monografii Garbala - sięgają Berlina, z którego przybył Carl. Protestant i Niemiec, którego dorobek życiowy na stałe wpisał się w świadomość Polaków jako coś swojskiego, tradycyjnie polskiego. • „Wedlowie” to jednak nie tylko historia tworzenia i utrwalania marki handlowej znanej dzisiaj powszechnie. Łukasz Garbal – polonista, ale i historyk – barwnie opowiada o Polsce okresu dwudziestolecia, o zatęchłych suterenach, o biedzie robotników. Kryzys gospodarczy, strajki, bojkoty… To wszystko tworzy smak znanej czekolady. Garbal doprawia go wzmiankami o działalności charytatywnej i patriotycznej w czasie okupacji Jana Wedla – doktora chemii. Kto o tym wie? • „Wedlów” Garbala czyta się szybko i zachłannie, tak jak połyka się kolejne tabliczki ulubionej czekolady. Czasem mdląco słodkiej, czasem wytrawnej i gorzkiej – tak jak koleje życia Carla, Emila i Jana Wedlów opisane przez Łukasza Garbala. Wedel to nie tylko czekolada. Z tą myślą pozostawia nas autor sagi o czekoladowym imperium.
  • Świetnie napisana historia.
  • Autor, pasjonat historii urodzony w 1976 roku, wykonał gigantyczną pracę, by przybliżyć nam losy rodziny Wedlów, słynnych warszawskich cukierników i czekoladników. Robi to w bardzo interesujący sposób wplatając często cytaty z wypowiedzi robotników, klientów przepięknych sklepów, których ostatni właściciel, Jan Wedel miał w całej Polsce 31! • A wszystko zaczęło się od Niemca, Carla, który przybył do Warszawy z Berlina w roku 1851. Niestety, zakończyło się na czasach powojennych, gdy komuniści pozbawili rodzinę całego majątku, a znaną w świecie markę E. Wedel przemianowali na 22 Lipca. • Książka to nie tylko historia rodziny. To także losy XIX-wiecznej i XX-wiecznej Warszawy. Polecam!
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo