Praskie święta radości, czyli zasada Don Giovanniego

Autor:
Jacek Pomorski
Wydawcy:
PIW - Państwowy Instytut Wydawniczy (2021)
Legimi (2021)
ISBN:
9788381962575, 978-83-8196-258-2
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
proza

Damsko-męskie zawirowania sprawiają, że główny bohater ucieka z Warszawy do czeskiej Pragi, z którą ma romans od Aksamitnej Rewolucji w 1989 roku. W ironicznej literackiej grze, którą są Praskie święta radości, czyli zasada Don Giovanniego, „złote miasto” staje się sceną, planem filmowym i akuszerką narodzin książki. Kluczem są na nowo odczytana postać Don Giovanniego z głośnej praskiej opery z 1787 roku, a także postaci Mozarta, Hrabala, Kafki. W motywach ich dzieł przeglądają się męskie marzenia i wrażliwość, zmieniające się role kobiet i mężczyzn doby feminizmu. Tak jak w oknach praskich pałaców i kamienic, tramwajów, w premierze słynnego Divadlo pod Palmovkou, w kuflach i butelkach czeskiego piwa.

Praskie święta radości to szalona wyprawa przez czeską stolicę, marzycielska i jednocześnie nasycona głęboką wiedzę o cudownym mieście nad Wełtawą, pełna fantastycznych przygód i spotkań, z Hrabalem, Mozartem i jego Don Giovannim, Miłoszem i innymi sławnymi postaciami z literatury, muzyki i historii. Jest to olśniewająca fantasmagoria, pisana z ironią i dowcipem. Świetna lektura pachnąca wielką miłością do stolicy Czech i jej mieszkańców. Nie wyobrażam sobie lepszego i zabawniejszego przewodnika po Pradze i jej cudownych knajpach.

Martin Pollack, pisarz austriacki, tłumacz m. in. Ryszarda Kapuścińskiego

Zalogowałam się w tej historii od pierwszego zdania. To jest opowieść o męskiej wrażliwości. Polecam!

Małgorzata Sikorska-Miszczuk, dramatopisarka, librecistka

Z niezwykłym smakiem i wielką erudycją, z ironią, ale i pogodą ducha, autor opowiada o Europie, Mitteleuropie. Od Don Giovanniego po Hrabala. Główny bohater to wieczny wędrowiec po szlakach między Pragą a Wiedniem. Praskie to także świetny portret polskiej inteligencji.

Jerzy Stuhr, aktor, reżyser

Po przeczytaniu Praskich świat radości natychmiast chcę się jechać do Pragi. Mężczyzna w kryzysie egzystencjalnym, warszawiak, odkrywa przed nami stolicę Czech, z którą ma romans, rozmyślając o życiu, o kobietach – żonie, córce, matce, innych. O pożądaniu. O pragnieniu pisania, kochania, życia. Jak zapomnieć o przemijaniu? Może nad kufelkiem piwa w towarzystwie wyśnionych kompanów – Don Giovanniego, Kafki, Hrabala? Ta książka jest jak szalona przejażdżka tramwajem numer 10 na Libeń – miesza się zwykłe życie i magia. Ach, jechać takim tramwajem i przeżyć nagłe olśnienie szczęścia! Czasami tyle wystarczy, by odnaleźć sens.

Paulina Reiter, „Wysokie Obcasy”

Co mają wspólnego Faust, Don Giovanni i Bohumil Hrabal? Warszawski koneser praskiej kultury i piwa zaprasza czytelników na intelektualną karuzelę w Pradze.

Anna Šašková Plasová, tłumaczka czeskiego wydania

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
foo