Akcja powieści toczy się wokół słynnego tryptyku Hansa Memlinga „Sąd ostateczny“. Obrazy krwawej walki, od której rozpoczyna się historia wielkiego artysty otwierają akcję powieści. Zdobycie walońskiego miasta Dinant pod dowództwem Filipa III Dobrego stanowi mroczną zapowiedź wszechobecnych na kratach powieści rozważań o naturze dobra i zła. Ekipa filmowa, która inscenizuje dzieje malarskiego arcydzieła zdaje się przedmiotem diabelskich figli, a ich losy stają się niemniej wciągające od inscenizowanej historii samego obrazu. Ksiądz Michał – ekspert od historii sztuki, w rozmowach z odtwórcą głównej roli, Ianem Mac Ewanem, przytacza mnóstwo interesujących szczegółów z rozmaitych dziedzin wiedzy, a przede wszystkim jest wysłannikiem pełnego przepychu świata kościelnych hierarchów. Zamierzchła historia wspaniałego malowidła przeplata się ze współczesnymi scenami pełnymi zagadkowych zbiegów okoliczności i ponadczasowej symboliki. Nie dziwi więc fakt, że ksiądz Michał i Ian Mac Ewan wpadają na iście diabelski trop, przy okazji dogłębnej analizy obrazu Memlinga. Zaskakujący zwrot akcji rozwieje wszelkie wątpliwości. W jaki sposób obraz trafia do gdańskiej katedry Mariackiej? I jak dzięki nieustępliwości samych mieszczan udaje się to arcydzieło tam zatrzymać? Odpowiedzi na te i wiele innych nieoczywistych pytań dostarczy ta wielowymiarowa powieść, pełna misternych szczegółów i frapujących ciekawostek ze świata sztuki, historii, a nawet sportu.
Język książki zabił fabułę. Czytałam ją z ogromnym wysiłkiem. Ksiądz Marek na siłę nawiązuje do inteligentnego detektywa rodem z "Inferno". Warstwa historyczna bardzo nudna.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny,
zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich.
To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych.
Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.
To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
Przeglądarka jest nieaktualna i nie wspiera najnowszych technologii sieci WWW. Niektóre funkcje portalu mogą nie działać poprawnie.
Dla najlepszych efektów sugerujemy najnowsze wydania programów: Firefox
albo
Chrome.
Uprzejmie informujemy, że nasz portal zapisuje dane w pamięci Państwa przeglądarki internetowej,
przy pomocy tzw. plików cookies i pokrewnych technologii.
Więcej informacji o zbieranych danych znajdą Państwo w Polityce prywatności.
W każdym momencie istnieje możliwość zablokowania lub usunięcia tych danych poprzez odpowiednie funkcje przeglądarki internetowej.