Zachowuj się:

jak biologia wydobywa z nas to, co najgorsze, i to, co najlepsze

Tytuł oryginalny:
Behave
the biology of humans at our best and worst,
Autor:
Robert M. Sapolsky
Tłumacz:
Piotr Szymczak
Wydawcy:
Media Rodzina (2021)
Legimi (2021)
ISBN:
978-83-8008-827-6, 978-83-8008-933-4
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
publikacje popularnonaukowe
4.0

Zachowuj się – znakomita, kompleksowa publikacja amerykańskiego biologa i neurologa, Roberta Sapolsky’ego, o motywach ludzkiego zachowania. Kolejny tytuł pośród uznanych propozycji popularno-naukowych Media Rodziny, takich jak „Inteligencja emocjonalna” Golemana, „Factfulness” Hansa Roslinga czy „Pułapki myślenia” Kahnemana.

Autor zabiera czytelnika w zdumiewającą podróż, przedstawiając interdyscyplinarne spojrzenie na ludzkie postępowanie z perspektywy naukowej. W fascynujący sposób tłumaczy nasze codzienne doświadczenia. Zarazem jednak maluje najpełniejszy jak dotąd obraz gleby, z której wyrastają plemienne waśnie i ksenofobia, wojna i pokój.

Książka ma pomysłowy układ: poczynając od chwili, w której zachowaliśmy się tak, a nie inaczej, cofamy się w czasie, aby warstwa po warstwie ukazać kolejne przyczyny naszego postępowania. Od reakcji w ułamku sekundy zachodzących w mózgu i układzie nerwowym, przez interakcje hormonalne, doświadczenia dorastania, dzieciństwa czy rozwoju płodowego. W każdym rozdziale pojawia się najważniejsze z pytań: co sprawia, że popełniamy najgorsze potworności, i zarazem co nas popycha do najwspanialszych zachowań? Autor uwzględnia też wpływ genetycznego dziedzictwa i kulturowego kontekstu aż do ewolucyjnych początków istnienia naszego gatunku.

Po połączeniu wszystkich tych warstw uzyskujemy bezprecedensowy, zdumiewający wgląd w ludzką naturę. Rzuca nowe światło na takie zjawiska, jak rasizm, traumatyczne dzieciństwo, moralność czy wolna wola. Pokazuje także, jak skuteczniej dążyć do pojednania i trwałego pokoju. „Zachowuj się” to niespotykane osiągnięcie: książka mądra, głęboko ludzka, często bardzo zabawna, która nas uczy człowieczeństwa. Przez wiele lat nie znajdzie sobie równej.

Niewątpliwą zaletą tej książki jest wspaniała narracja, zabarwiona dowcipem i humorem, a także znakomity przekład autorstwa Piotra Szymczaka, które ułatwiają przyswajanie pełnej erudycji treści.

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Decydując się na tę książkę po kilku internetowych opiniach nie spodziewałam się zobaczyć prawie 1000 stronicowej cegły 😳 Przytłoczona myślą o jej czytaniu zaczęłam małymi kroczkami i okazało się, że nie taki diabeł straszny 😉 Niecałe dwa tygodnie później byłam po lekturze a w głowie miałam poniższe przemyślenia; • znajdziecie w niej większość odpowiedzi na pytania o to jak działa nasz mózg / z czego się składa / za co odpowiada dana część / na ile mamy wpływ na nasze zachowania i wybory / ile z tego uwarunkowane jest genetycznie / w jakim wieku jesteśmy podatni na konkretne sprawy i wiele innych zagadnień związanych z działaniem mózgu oraz hormonów • to bardziej pozycja naukowa niż popularno-naukowa. Jest tu wiele opisów czysto biologicznych procesów opisanych w bardzo akademicki sposób, co dla mnie osobiście było minusem. O wiele lepiej czytałoby mi się tę książkę gdyby była skonstruowana tak jak np. „Sapiens”. • jest tu wiele świetnych fragmentów dotyczących badań lub przykładów z naszego życia i sytuacji na świecie, które były dla mnie najbardziej wciągającą częścią książki • Polecam wszystkim, którzy lubią tego typu literaturę, ale według mnie lepiej czytać ją na raty, w przerwie pomiędzy innymi lekturami niż naraz - bo wtedy potrafi przytłoczyć zalewem informacji. 8/10
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
foo