Ministerstwo moralnej paniki

Tytuł oryginalny:
Ministry of moral panic
Autor:
Amanda Lee Koe
Lektor:
Katarzyna Faszczewska
Tłumacz:
Mikołaj Denderski
Wydawcy:
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix im. Henryka Ruszczyca (2024)
Wydawnictwo Tajfuny (2020)
ISBN:
978-83-952-4339-4, 978-83-955300-6-7
Autotagi:
czytak
opowiadania
proza
zbiory opowiadań
4.0 (2 głosy)

Ministerstwo moralnej paniki to tytuł kultowy na singapurskiej scenie literackiej. Debiut nagrodzony w 2014 roku Singapore Literature Prize for Fiction i Singapore Book Award w 2016 roku zachwycił wszystkich. Nic dziwnego – w każdym opowiadaniu autorka przekracza literackie normy, łamie społeczne tabu, żeby – koniec końców – napisać o tym, co w życiu najważniejsze. O miłości(ach): tych zapomnianych, przegranych, nieakceptowanych. Niewidzialnych granicach między nami, które boimy się przekraczać. Społecznych problemach, o których nadal można mówić głośno tylko w formie literackiej zabawy. Historii – z różnych perspektyw, głosami tych, którzy zazwyczaj są uciszani. O tym, że wcale nie każdy czuje się w domu u siebie. Amanda Lee Koe szczerze i odważnie odmienia uczucia przez przypadki, w różnych konfiguracjach i ujęciach. Nostalgicznie w opowiadaniu o dwojgu starszych ludzi, niedoszłych kochankach z młodości, spotykających się przypadkiem w ośrodku dla seniorów, gdzie uśpione przez dekady uczucia pozwalają uchylić zasłonę zniszczonej pamięci. Szokująco w opowieści o cynicznym artyście i jego makabrycznej instalacji ze zwierzęcych zwłok, mającej symbolizować nieuchronną, cykliczną klęskę każdego związku. Przejmująco w opowiadaniu o nieatrakcyjnej kobiecie gotowej płacić za namiastkę uczucia, gdyż jest przekonana, że inaczej nikt się nią nie zainteresuje. Melancholijnie w historii o eksperymencie socjologicznym, polegającym na okresowym przekształceniu samoobsługowej pralni, w miejsce spotkań samotnych mieszkańców pewnej dzielnicy. Onirycznie w opowiadaniu o miłości nienormatywnej, z syrenią pieśnią w tle...
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Opowiadania o miłości, ale nie ma tu historii Kopciuszka, made by Harlequin, ani iluś tam twarzy Graya - jest chwilowość, skończoność, kruchość, troska, tęsknota, cierpienie, wyzwolenie; miłość jako bardziej niejednoznaczne zjawisko niż to ujęte we współczesnej kulturze, stąd tytuł - ministerstwo uderza w ton paniki moralnej bo obalamy legendę Miłości (czerwonym kolorem, przez wielkie M i z serduszkami zamiast kropeczek nad i). A wszystko to w ramach obcej nam kultury Azji Południowo-Wschodniej, która jednak nie zaciemnia obrazu, nie czyni go mniej czytelnym czy aktualnym.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo