Gambit królowej

Tytuł oryginalny:
Queen's Gambit
Autor:
Walter Tevis (1928-1984)
Lektor:
Aleksandra Popławska
Wyd. w latach:
2014 - 2020
ISBN:
978-83-8191-051-4, 978-83-8191-125-2
978-83-8191-132-0, 978-83-8191-151-1
Autotagi:
audiobooki
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
Więcej informacji...
4.5 (4 głosy)

W wieku ośmiu lat Beth Harmon trafia do sierocińca. Tam wkrótce odkrywa swoje dwie największe miłości: grę w szachy i środki odurzające. Szachów uczy się w piwnicy, pod okiem gburowatego woźnego, który szybko poznaje się na jej niezwykłym talencie. Małe zielone pigułki są podawane jej i innym maluchom, żeby w domu dziecka łatwiej było utrzymać spokój.

Obie obsesje będą towarzyszyć Beth, kiedy opuści dom dziecka, przeniesie się do rodziny adopcyjnej i spróbuje zbudować dla siebie nowe życie. Wspinając się na szczyty amerykańskich, a potem światowych rankingów szachowych, będzie się równocześnie mierzyć z własnym pragnieniem samozniszczenia.

„Gambit królowej” to przepiękna książka o samotności i przyjaźni, rywalizacji i współpracy, zagubieniu i poszukiwaniu sensu życia.

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje
  • Po obejrzeniu (bardzo dobrego) serialu postanowiłam wrócić do korzeni netflixowej produkcji i sięgnęłam po napisany w 1983 „Gambit Królowej” Waltera Tevisa. Liczyłam na pogłębienie historii i porównanie zmian jakie dzielą pierwowzór od ekranizacji. Jak się okazało - nie musiałam się wiele naszukać, ponieważ serial jest prawie doskonałą kopią książki. Różnice są tak niewielkie, że czytając rozdział za rozdziałem czułam jakbym ponownie przelatywała przez obejrzane już odcinki. To wierne odwzorowanie jest dużym plusem dla produkcji Netflixa (może to było właśnie kluczem do jej sukcesu) jak i wielką przyjemnością dla czytelnika. Książka napisana jest bowiem w sposób, który pozwala nam wręcz płynąc przez historię Beth. Krótkie lecz zwięzłe rozdziały wciągają nas (nawet jeśli scenariusz jest nam już dobrze znany) a całość jesteśmy przeczytać w dzień lub dwa. Jedyne momenty w których brałam oddech to opisy partii szachów, które jako (niestety) laik omijałam, pozostawiając je dla wtajemniczonych graczy 😉 • „Gambit Królowej” to historia Beth- sieroty, która w domu dziecka za sprawą wycofanego woźnego poznaje świat szachów. Małymi krokami jej hobby przeradza się w coś większego, odsłaniając tym samym ogromny talent Beth nie tylko przed nią samą ale i przed całym światem. • Na dodatek wydanie z piękna okładką Wydawnictwa Czarne. • 9/10
  • Polecam! Serial oglądnęłam wcześniej i obawiałam się rozczarowania książką, ale czytało się świetnie mimo, że nie potrafię grać w szachy.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Walter Tevis (1928-1984)
Lektor:Aleksandra Popławska
Wydawcy:NASBI (2020) Legimi (2020) ebookpoint BIBLIO (2020) Wydawnictwo Czarne (2014-2020) IBUK Libra (2014) Hanna Pustuła-Lewicka
ISBN:978-83-8191-051-4 978-83-8191-125-2 978-83-8191-132-0 978-83-8191-151-1
Autotagi:audiobooki beletrystyka dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 21 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo