Władcy strachu:

przemoc w sierocińcach i przełamywanie zmowy milczenia

Autorzy:
Ewa Winnicka
Dionisios Sturis
Lektor:
Mirosław Utta
Wydawcy:
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym LARIX (2020-2022)
Fundacja Edukacji Nowoczesnej (2021)
Znak Litera Nova (2020)
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Wydane w seriach:
Czytak Larix
Książka dla Każdego
Książka dla Każdego (Fundacja Edukacji Nowoczesnej)
ISBN:
978-83-240-7072-5
Autotagi:
audiobooki
literatura faktu, eseje, publicystyka
sprawozdania
5.0

Jeśli interesują cię reportaże, nie boisz się trudnej, bolesnej tematyki i poszukujesz tekstów zajmujących się tematem praw człowieka, to "Władcy strachu" są książką dla ciebie! Dwójka znanych reportażystów odkrywa przed czytelnikami potworne kulisy przemocy seksualnej w sierocińcach w Jersey, jakie ujrzały światło dzienne podczas śledztwa w 2008 roku. W 2008 roku dom dziecka Haut de la Garenne na wyspie Jersey stał się obiektem międzynarodowej uwagi, kiedy dr Julie Roberts odkryła coś, co uważała za fragmenty ludzkiej czaszki. Budynek, w tym czasie schronisko młodzieżowe, został nazwany "domem grozy", ponieważ odkopano tam dziesiątki fragmentów kości - pojawiły się też mrożące krew w żyłach doniesienia, że znaleziono kajdany, "pokoje kar" i splamioną krwią wannę. Obawiano się, że wiele dzieci było torturowanych i zabijanych, a ich szczątki ukrywano. Do pewnego stopnia okazało się to fałszywym alarmem, jednak śledztwo ujawniło inną, równie potworną prawdę. Świat dowiedział się o całym szeregu nadużyć - seksualnych, fizycznych i psychicznych - w Haut de la Garenne i innych domach dzieci w Jersey. Prawie 200 byłych mieszkańców tych ośrodków zidentyfikowało swoich katów. Policja odnotowała ponad 500 przypadków przemocy. Fizyczne i psychiczne znęcanie się wahało się od wypłukiwania ust mydłem karbolowym po bicie pokrzywami. Śledczy i dziennikarze opisywali panującą przez lata kulturę strachu, bo dzieci bały się zgłaszać znęcanie, ponieważ żyły tak blisko z oskarżonymi. Obawiały się zgłaszać nadużycia, gdyż nie wierzyły, że ich zarzuty zostaną potraktowane jako poważnie. Ofiarom, jak w wielu takich przypadkach, groziło zapomnienie i zlekceważenie. Tym bardziej że siatka powiązań uczestników tego systemowego koszmaru sięgała do bardzo wysoko postawionych osobistości na wyspie, stąd milczące przyzwolenie, trwające dziesiątki lat. Dionisios Sturis i Ewa Winnicka przybliżają całą tę przerażającą sprawę polskiemu czytelnikowi w sposób drobiazgowy, ale też nacechowany głęboką empatią. Starają się znaleźć wyjaśnienie na to, jakie mechanizmy sprawiają, że tak często nie wierzy się ofiarom i łatwo jest odwrócić wzrok od dziejącego się zła. Tropią skomplikowane sieci przemocowych układów i ukazują heroiczną działalność ludzi, jacy wypowiedzieli wojnę zmowie milczenia oraz dali głos tym osobom, którym próbowano go odebrać.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo