Niewidzialne kobiety:

jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn

Tytuł oryginalny:
Invisible women
Exposing data bias in a world designed for men
Autor:
Caroline Criado-Perez
Tłumacz:
Anna Sak
Wyd. w latach:
2020 - 2024
ISBN:
978-83-66147-36-2, 978-83-66147-57-7
978-83-68059-06-9
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
Więcej informacji...
4.8 (5 głosów)

Pierwsza książka, która na taką skalę analizuje seksistowski charakter świata, w którym żyjemy – od dostępności usług publicznych po projektowanie dóbr luksusowych. Caroline Criado Perez na setkach przykładów pokazuje, że domyślnym użytkownikiem większości dóbr i usług jest wciąż mężczyzna i pisze o tym, w jaki sposób wpływa to na codzienne życie połowy ludzkości. Brak istniejących danych na temat kobiet – ich potrzeb, zdrowia, sposobów korzystania z infrastruktury i usług publicznych, funkcjonowania na rynku pracy etc. prowadzi do ich systematycznej dyskryminacji we wszystkich dziedzinach życia, od języka, poprzez system edukacji czy ochrony zdrowia (np. diagnostyka i leczenie niektórych chorób), normy obowiązujące w miejscach pracy, system ochrony pracy po system podatkowy i zarządzanie, nie mówiąc już o (nie)obecności kobiet na kartach historii. Przedsięwzięcie Caroline Criado Perez jest imponujące przede wszystkim ze względu na ilość materiału, jaki poddała analizie, i fakt, że objęła nią obszar od Norwegii po Argentynę i RPA i od Stanów Zjednoczonych po Japonię.

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje
  • To książka, która wzbudziła wiele kontrowersji i skrajnych opinii. Od zachwytów po zarzuty o szkodliwość i nienawiść do mężczyzn. Uważam jednak, że o ile podejdziemy do niej z dystansem, pominiemy kilka zbyt subiektywnych wtrąceń samej autorki i nie będziemy słuchać jej w audiobooku, gdzie mam wrażenie ton lektorki jest dosyć zbyt „narzucający”, to jest to kawał dobrej i wszystkim nam potrzebnej literatury popularno-naukowej. • Biorąc się za tę książkę na pewno trzeba mieć na uwadze dużą ilość przytaczanych statystyk i przykładów gdzie kobiety zawsze są w gorszym położeniu. Te dwie rzeczy mogą odstraszyć tych, którym ta pozycja może wydać się monotonna i powtarzalna. Jednak zamysłem autorki było wstrząsnąć czytelnikiem i nakłonić go do myślenia o tym, o czym na codzień zapominamy, biorąc obecny stan rzeczy za niepodważalny pewnik. Z drugiej strony myślę, że gdyby ta książka została napisana na temat jakiejkolwiek innej grupy społecznej takiej jak mniejszości narodowe/ etniczne/ seksualne itp to wydźwięk mógłby się wydawać podobny (poczucie atakowania innych, położenia się w gorszej sytuacji itp), ale czy to źle? Może zamiast odbierać to jako nawoływanie do nienawiści powinnismy zastanowić się czy nie jest to po prostu niemoc wobec smutnej rzeczywistości i czas zacząć ją zauważać. • By wyrobić sobie własne zdanie zachęcam wszystkich do zapoznania się z lekturą, która według mnie jest bardzo potrzebna i mi samej otworzyła oczy na rzeczy, których jako kobieta nawet nie zauważałam. • Dlatego też zamiast szukać „ale”, zacznijmy pracować nie na to, by innym było źle bo my mamy gorzej, ale na to, by wszyscy, niezależnie od płci, wyznania i pochodzenia byli równi. • ⭐️9/10
  • Te feministki to przesadzają, przecież już mamy równość płci, nie? Zawał u kobiety często daje inne objawy niż u mężczyzny, ale nie jest to wiedza powszechna ani w środowisku medycznym (co przecież może mieć tragiczne skutki), ani wśród przeciętnego człowieka, bo wszelkie kampanie uświadamiające oraz szkolenia opierają się na przestarzałej wiedzy. Takich przykładów są w tej książce setki. Warto przeczytać.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:Exposing data bias in a world designed for men
Autor:Caroline Criado-Perez
Tłumacz:Anna Sak
Wydawcy:Wydawnictwo Karakter (2020-2024) Legimi (2023) NASBI (2020) IBUK Libra (2020) ebookpoint BIBLIO (2020)
ISBN:978-83-66147-36-2 978-83-66147-57-7 978-83-68059-06-9
Autotagi:dokumenty elektroniczne druk e-booki książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 12 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo