Odcinek

Autor:
Józef Szwed (1901-1988)
Opracowanie:
Teresa Nietyksza
Wydawcy:
Ludmiła Małgorzata Sobolewska (2020)
Małgorzata Sobolewska
ISBN:
978-83-957889-0-1
Autotagi:
autobiografie
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka

Odcinek to obszar "małej ojczyzny", która na zawsze przepadła. Ten osobisty "środek świata", autora autobiografii Józefa Szweda, obejmuje wioski na Wołyniu, które uległy zagładzie podczas rzezi wołyńskiej. To zarazem historia jednego życia "wyciętego" z pokrętnej linii dziejów. Wspomnienia otwiera czas dzieciństwa, obraz życia rodziny chłopskiej pod zaborem rosyjskim, borykającej się z wiecznym niedostatkiem i chorobami. Dalej towarzyszymy autorowi w trudnej życiowej wędrówce, podczas której, z wielkim samozaparciem oraz pomocą życzliwych ludzi, dochodzi do wyjątkowego na ówczesne czasy wykształcenia i związanego z tym awansu społecznego - od dziecka chłopskiego i sieroty do nauczyciela. Dalej poznajemy losy autora i jego rodziny w okresie tragicznych wydarzeń okresu okupacji oraz ponownego budowania życia w nowej powojennej Polsce w Żelazkowie, wsi pod Kaliszem.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo