Sześć niemożliwych rzeczy:

kwanty ukojenia i tajemnica subatomowego świata

Tytuł oryginalny:
Six impossible things
the "quanta of solace" and the mysteries of the subatomic world,
Autor:
John Gribbin
Tłumaczenie:
Urszula Seweryńska
Mariusz Seweryński
Adam Tuz
Wydawcy:
Prószyński Media (2020)
Prószyński i Spółka (2020)
Legimi (2020)
ebookpoint BIBLIO (2020)
ISBN:
978-83-8169-283-0, 978-83-8169-401-8
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
publikacje popularnonaukowe
3.0

Fizyka kwantowa jest dziwna. Reguły świata kwantowego, według których działa świat na poziomie atomów i cząstek subatomowych, nie są tymi samymi regułami, które obowiązują w dobrze znanym nam świecie codziennych doświadczeń - regułami, które kojarzymy ze zdrowym rozsądkiem. Reguły kwantowe mówią nam, że kot może być jednocześnie żywy i martwy, a cząstka materii może być równocześnie w dwóch różnych miejscach. I ku wielkiej rozpaczy wielu fizyków, nie wspominając o zwykłych śmiertelnikach, nikt nie jest w stanie podać zdroworozsądkowego wyjaśnienia, jak to się dzieje. Gdzie szukać ukojenia, gdy rozum zawodzi? Ukojenia szuka się przede wszystkim w różnych interpretacjach mechaniki kwantowej. Każda z nich jest czymś w rodzaju quantum of solace, kwantu ukojenia - sposobu na to, by kwantowa rzeczywistość stała się dla nas zrozumiała. W swojej książce, John Gribbin przedstawia ich pół tuzina. Oto sześć możliwych wyjaśnień, dlaczego fizyka kwantowa jest taka dziwna. John Gribbin, absolwent astrofizyki na Uniwersytecie w Cambridge, to jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy popularnonaukowych, autor bestsellerów, m.in. "Skąd się wziął kot Schrödingera", "Prawda ostateczna" i szeregu innych książek opowiadających w prosty sposób o kosmologii czy mechanice kwantowej. Słynie ze zdolności prostego wyjaśniania złożonych zagadnień. Twierdzi, że w twórczości pisarskiej stawia sobie za cel dzielenie się z czytelnikami swoim zachwytem nad osobliwościami Wszechświata.

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje
  • Zachęcona ładną okładką i krótkim opisem sięgnęłam po tę książkę z przekonaniem, że jest to zbiór ciekawostek dla laików o prawach fizyki, które na co dzień rządzą naszym światem. No i może faktycznie wszystko by się zgadzało, gdyby tylko usunąć z mojego zdania tą cześć „o laikach”. Książkę przeczytałam od deski do deski mimo, że niestety wyniosłam z niej jedynie te części, które zrozumiałam 😉🤓Szczególnie ciekawe były fragmenty o eksperymentach i podważających siebie teoriach, a także odwoływanie się do kilku najbardziej znaczących nazwisk z tej dziedziny nauki. Niestety, reszta pozostała dla mnie niezgłębioną czarną dziurą, która na pewno okazałaby się interesującą treścią dla kogoś z (przynajmniej) podstawami fizyki kwantowej i znajomością podstawowych teorii kwantów. 👩‍🔬👨‍🔬⚛️ • Trochę żałuję, że temat nie został tutaj ugryziony w bardziej przystępny sposób, ale następnym razem dam jeszcze sobie szansę z książkami Hawkinga. • ⭐️ Pozostawiam bez oceny.
    +2 wyrafinowana
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Quetzal
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo