Szlam

Autor:
Andrzej Mathiasz
Wydawcy:
Replika Aleksander Szabliński (2020)
IBUK Libra (2020)
Legimi (2020)
NASBI (2020)
ISBN:
978-83-66481-21-3, 978-83-66481-40-4
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
5.0

Raz, dwa, trzy…

Już nie żyjesz…

W sercu lubelskiej starówki dwie licealistki natrafiają na fragment męskiego ciała. Tej samej nocy na pobliskim podwórku zostaje znaleziona reszta zwłok mężczyzny.

Dochodzenie prowadzi prokurator Adam Szmyt, przeniesiony do Lublina ze stolicy. Pomagają mu ambitne policjantki: komisarz Aneta Brudka i psycholożka Magdalena Choroba. Zabójca pozostaje nieuchwytny, a niebawem znalezione zostaje kolejne ciało…

Śledczym udziela się ponura i zwodnicza atmosfera Starego Miasta. Pogoń za sprawcą przez mroczne podwórka staje się dla nich wyprawą w głąb siebie. Co odkryją na dnie swojej duszy? Dlaczego giną tylko mężczyźni i gdzie pojawią się brakujące fragmenty ich ciał? Wreszcie, czy uda się złapać zabójcę i zapobiec dalszym zbrodniom?

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje
  • "Raz, dwa, trzy... • ...Baba Jaga patrzy" • Słowa tej dziecięcej niewinnej wyliczanki, po lekturze tej książki już zawsze będą mi się zupełnie odmiennie kojarzyć. Książki będącej bardzo dobrym, kryminałem, który pozostaje w pamięci. • 🔨 • Adam Szmyt to prokurator, zesłany do Lublina z Warszawy. Zmiana miejsca pracy to dla niego degradacja, z którą stara sobie poradzić. Ma ona związek z przeszłością prokuratora, którą po kawałku również odsłania. • To właśnie Szmytowi zostaje przydzielona sprawa, odnalezionego na Placu po Farze kawałka męskiego ciała. W poszukiwaniu brakujących zwłok oraz rozwikłaniu zagadki prokuratorowi pomaga komisarz Brudka (przez "u", co dość wyraźnie akcentuje). Sprawa nie jest prosta, dodatkowo na jaw wychodzą jej powiązania z lokalną sceną polityczną, przemocy domowej oraz pedofilii. • Czy śledczym uda się dociec prawdy? • Tym bardziej, że pojawiają się kolejne ofiary, z identycznymi obrażeniami • 🔨 • Dużym atutem powieści są wyraziste postacie. Nieco mroczny, prokurator, za którym ciągnie się niepochlebna opinia i trudna przeszłość. Naznaczony w policyjnym środowisku, stara się na nowo poukładać zarówno życie osobiste, jak i zawodowe. • Aneta Brudka to ambitna kobieta, która w męskim świecie nie ma lekko. Dlatego za wszelką cenę stara się pozyskać szacunek kolegów, którzy nie rzadko mają dość szowinistyczne poglądy. Jednak jej wewnętrzne przemyślenia pokazuję też drugą twarz pani komisarz. • 🔨 • Na plus zasługuje według mnie również humor, miejscami bardzo czarny, którego odnajdujemy sporą dawkę na kartach powieści. Wada wymowy szefa Szmyta, (dodająca kolorytu tej postaci), scena z krukiem czy niektóre zapisy rozmów z czatu - to tylko niektóre przykłady. • 🔨 • Szlam to wielowątkowa, wyjątkowa powieść. Jest mocna, dosadna i brutalna. Przerażająca, poruszająca trudne tematy i dotykająca ludzkiej psychiki. Ale z drugiej strony dostarcza też zabawnych sytuacji i dawki charakterystycznego humoru. Książka od samego początku jest mocna i dosadna, a tempo akcji nie pozwala się od niej oderwać.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
Dzieci Dwóch Światów powracają w kolejnej książce pełnej przygód. Tym razem Agnieszka Fulińska i Aleksandra Klęczar zapraszają nas na ferie w malowniczym Zakopanem. Z pomocą guślarki Lilianny oraz babci jednej z bohaterek mistrz Twardowski organizuje obóz dla magicznej młodzieży. Co może pójść nie tak w samym sercu zimowego Zakopanego? • Zacznijmy od tego, że – jak donosi jego wierny Kogut – mistrz Twardowski zniknął, a w sprawę jego zaginięcia zamieszany jest pewien Lis… Do tego Hanka i Igor wciąż nie uporządkowali sobie wydarzeń z wakacji, kiedy to stawili czoła Popielowi i jego żonie wiedźmie. Tajemnice, które wtedy poznali, mają ogromny wpływ na ich życie. Na obozie mistrza Twardowskiego mieli nauczyć się więcej o swoich zdolnościach. Najtrudniejsze okazuje się jednak zaufanie nowym znajomym: Prosperowi i Julce, którzy przybyli na magiczny obóz oraz poznanemu na stoku Giuseppe. A przecież każdy ma do odegrania swoją rolę w ratowaniu magii. Bohaterom przyjdzie zmierzyć się z tatrzańskimi legendami, guślarskimi przepowiedniami, płynącymi z telefonów komórkowych, góralską gwarą i pewnym kamiennym stworkiem, który z daleka wyczuwa czarną magię. Czy uda im się odnaleźć zaginionego czarodzieja? • Śpiący Rycerze to druga część młodzieżowego cyklu, który z powodzeniem mogą czytać również starsi czytelnicy. Grupa nastolatków, których spotykamy w tej książce, musi współpracować ze sobą, choć więcej ich dzieli, niż łączy. Są dzięki temu bardzo autentyczni i pozwalają się nam dobrze wczuć się w spotykające ich przygody. Poznamy tu wiele ciekawostek historycznych, ale przede wszystkim książka ta – jak i jej wcześniejszy tom – przybliży nam słowiańskie legendy, które mają wiele do zaoferowania miłośnikom fantastyki. Z Dziećmi Dwóch Światów ciężko się rozstać, całe szczęście to nie koniec ich historii. Z niec­ierp­liwo­ścią­ będę czekała na kolejną część pełną słowiańskiej magii. • Biblioteka Kraków • Joanna Pękala
foo