Algorytm Ady

Tytuł oryginalny:
Ada's algorithm
Autor:
James Essinger ...
Lektor:
Joanna Derengowska
Tłumacz:
Jerzy Wołk-Łaniewski (1986-2024)
Wydawcy:
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2020)
Znak Horyzont (2020)
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
ISBN:
978-83-240-5662-0
Autotagi:
audiobooki
biografie
druk
książki
publikacje popularnonaukowe
Więcej informacji...
4.5 (4 głosy)

W jaki sposób córka Lorda Byrona stworzyła podwaliny współczesnej informatyki. Gdyby dwa wieki temu pomysł Ady Lovelace został uznany za genialne odkrycie, a nie szaleńczy wymysł kobiety, era komputerów mogłaby się rozpocząć już wtedy. W XIX-wiecznej Anglii, w cieniu skandalu wokół kazirodczego związku lorda Byrona, rozwija się niebywały talent jego córki. W czasach, w których przywilej edukacji nie przysługuje kobietom, nikt się nie spodziewa, że odkrycie Ady może zmienić świat. Napisany przez nią algorytm to nic innego jak pierwszy program komputerowy. Dlaczego nie zyskał wówczas zasłużonego rozgłosu? Czy przyjaźń Ady Lovelace i Charlesa Babbage’a, u boku którego rozwija swoje zainteresowania, zostanie wystawiona na próbę? Algorytm Ady to inspirująca historia nieprzeciętnie inteligentnej i ambitnej kobiety, która musi się zmierzyć ze światem nauki zdominowanym przez mężczyzn. (Nota wydawcy).
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • "Czarodziejka, która rzuciła magiczne zaklęcie na najbardziej abstrakcyjną z Nauk i uchwyciła ją mocą, z jaką mało który męski umysł byłby zdolny podziałać" ( Charles Babbage o lady Lovelace ). • Ada była córką poety – skandalisty, George'a Byrona. Nigdy nie poznała swego ojca, gdyż jej matka uciekła od męża z maleńką córką, by uchronić dziecko przed zgubnym wpływem romantycznych idei i zapewnić jej wszechstronne wykształcenie, z naciskiem na nauki ścisłe (nie do końca się to udało, gdyż w dzieciństwie nasza bohaterka marzyła m.in. o skonstruowaniu maszyny latającej, napędzanej parą, a algebrę porównywała z poezją). • Mając 17 lat Ada Byron poznała na przyjęciu Charlesa Babbage’a, genialnego matematyka. Starszy o ponad dwadzieścia lat uczony skonstruował właśnie maszynę różnicową, która całkowicie zafascynowała młodą kobietę. Tak narodziła się niezwykła, trwająca blisko dwie dekady, przyjaźń dwojga wielkich umysłów. • Ada została asystentką matematyka i kształciła się dalej, tłumaczyła teksty dotyczące przedsięwzięć Babbage’a, wzbogacając je o własne • uwagi, przemyślenia i obliczenia, niejednokrotnie wykraczające poza horyzonty myślowe ówczesnych przedstawicieli męskiego świata nauki. Jako kobieta nie była jednak przez nich poważnie traktowana. • Z kolei Charles Babbage uważał, że to Ada pojmuje jego tok myślenia, jak nikt inny. • Lady Lovelace podchwyciła pomysł zbudowania maszyny analitycznej, mogącej dokonywać bardzo skomplikowanych obliczeń i napisała do niej algorytm, uznawany przez wielu nam współczesnych za pierwszy program komputerowy. • O szczegółach życia niezwykłej kobiety, która wprost przewidziała erę komputerów przeczytacie w tej świetnie napisanej biografii.
    +2 wyrafinowana
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autorzy:James Essinger Jerzy Tłumaczenie Wołk-Łaniewski
Lektor:Joanna Derengowska
Tłumacz:Jerzy Wołk-Łaniewski (1986-2024)
Wydawcy:Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2020) Znak Horyzont (2020) Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
ISBN:978-83-240-5662-0
Autotagi:audiobooki biografie CD czytak druk elementy biograficzne książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura stosowana MP3 nagrania publikacje popularnonaukowe
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 12 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo