Dziesięciu Murzynków

Tytuł oryginalny:
Ten Little Niggers
Autor:
Agatha Christie (1890-1976) ...
Tłumacz:
Roman Chrząstowski (1913-1997) ...
Wydawcy:
Wydawnictwo Prószyński i Spółka (1999-2002)
Hachette Livre Polska sp. z o. o (2001)
Hachette Livre Polska (2000-2001)
Wydawnictwo Iskry (1960-1994)
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
4.5 (17 głosów)

Dziesięć osób otrzymuje tajemnicze zaproszenie do spędzenia kilku dni w eleganckiej willi na Wyspie Murzynków. Po przybyciu na miejsce nie zastają gospodarza, odkrywają natomiast, że okoliczności, w jakich się tu znaleźli, są co najmniej zastanawiające. Podobnie jak dziecięcy wierszyk o znikających kolejno Murzynkach, który każdy z gości znajduje w przygotowanym dla siebie pokoju i który w tym kontekście brzmi niepokojąco. Kto z nich zniknie jako pierwszy? W jaki sposób? I kto jest reżyserem tej makabrycznej zabawy?
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Najlepsza wg mnie książka Agaty.
  • Książka napisana w intrygujący sposób, bardzo ciężko domyślić się — jakże zaskakującego zakończenia, choć morderca zostawia pewne ślady, które mogą pomoc czytelnikowi domyślić się szybciej. Niestety ,frustrujący okazało się dla mnie brak Herkulesa Poirota, bo nie miał kto ukarać sprawcy.
  • Niesamowicie wciągająca historia. Kryminał z elementami thrillera okraszony sugestywnymi opisami chwiejnej ludzkiej psychiki. Czyta się z największą przyjemnością. Oczywiście do ostatnich stron tajemnica intrygi jest niemal nie do odgadnięcia.
  • Agatha Christie napisała wyjątkowy i fascynujący kryminał, gdzie przez cały czas zastanawiamy się kto spośród tych dziesięciu osób jest mordercą, bo w końcu ktoś nim musi być. Nie ma zbrodni doskonałej, a może jednak jest? • Niesamowite w tej powieści jest to, że mimo, iż wiadomo w jakim kierunku zmierza fabuła, to od powieści ciężko się oderwać. Razem z bohaterami wiemy, że idą na śmierć, wiemy, że następne morderstwo odbędzie się, wraz z postaciami odczuwamy strach, niepewność i udziela się nam klaustrofobiczna atmosfera panująca na wyspie. • "Dziesięciu Murzynków" to potężna opowieść o nieuchronności. Nie ma rzeczy, które mogą zostać ukryte, zamiecione pod dywan, prędzej czy później wszystko wypłynie na światło dzienne i winnych spotka zasłużona kara. • Ta książka różni się od większości Christie, które zwykle mieszają ciemną świadomość zła z jaśniejszymi akcentami, w przypadku " Dziesięciu Murzynków" po lekturze trudno o ulgę. To surowa, moralna bajka o walce toczącej między dobrem a złem. • A patrząc przez pryzmat tej powieści odnosi się wrażenie, że autorka dostrzegała zło wszędzie, skryte między filarami społeczności, w zawodach, które polegają na służbie innym (szczególnie lekarzy), w rodzinach, wśród dzieci. Agatha Christie wierzyła, że wielu ludzi będzie czynić zło, tak długo, jak będą mieć świadomość, że mogą uniknąć kary. • "Dziesięciu Murzynków" to najznakomitszy kryminał w dorobku Królowej Kryminałów, którą bez wątpienia jest Agatha Christie. Trzymający w napięciu, mroczna i tajemnicza powieść o zbrodni i karze. Prawdziwy kryminalny majstersztyk. • Marta Ciulis-Pyznar
1 2
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:And the there were none I nie było już nikogo
Autorzy:Agatha Christie (1890-1976) Roman Chrząstowski (1913-1997)
Tłumaczenie:Roman Chrząstowski (1913-1997) Roman Chrząstwoski Włodzimierz Lewik (1905-1962)
Wydawcy:Wydawnictwo Prószyński i Spółka (1999-2002) Hachette Livre Polska sp. z o. o (2001) Hachette Livre Polska (2000-2001) Wydawnictwo Iskry (1960-1994)
Serie wydawnicze:Biblioteczka Konesera Seria z Gawronem Agatha Christie Klub Srebrnego Klucza Agatha Christie - Wydawnictwo Hachette Biblioteczka Konesera - Prószyński i S-ka Seria z Gawronem - Prószyński i S-ka
ISBN:83-207-1394-3 83-7180-209-9 83-7184-018-7 83-7184-090-X 83-7255-972-4 83-7337-111-7 978-28-4634-003-8 83-4634-003-X
Autotagi:dokumenty elektroniczne druk epika książki literatura literatura piękna powieści proza reprodukcje zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 35 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo