Gdzie śpiewają raki

Tytuł oryginalny:
Where the crawdads sing
Autor:
Delia Owens
Tłumacz:
Bohdan Maliborski
Wydawcy:
Wydawnictwo Świat Książki (2019-2021)
Legimi (2019-2020)
Dressler Dublin
ISBN:
978-83-8139-268-6, 978-83-813-9537-3
978-83-8139-636-3, 978-83-813-9875-6
Autotagi:
beletrystyka
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
proza
4.3 (23 głosy)

JAK DŁUGO ZDOŁASZ CHRONIĆ SWOJE SERCE?

Pogłoski o Dziewczynie z Bagien latami krążyły po Barkley Cove, sennym miasteczku u wybrzeży Karoliny Północnej. Dlatego pod koniec 1969 roku, gdy na mokradłach znaleziono ciało przystojnego Chase’a Andrewsa, miejscowi zwrócili się przeciwko Kyi Clark, zwanej Dziewczyną z Bagien.

Lecz Kya nie jest taka, jak o niej szepczą. Wrażliwa i inteligentna, zdołała sama przetrwać wiele lat na bagnach, które nazywa domem, choć jej ciało tęskniło za dotykiem i miłością. Przyjaźni szukała u mew, a wiedzę czerpała z natury. Kiedy dzikie piękno dziewczyny intryguje dwóch młodych mężczyzn z miasteczka, Kya otwiera się na nowe doznania — i dzieją się rzeczy niewyobrażalne.

Gdzie śpiewają raki to wysmakowana oda do świata przyrody, wzruszająca fabuła o dojrzewaniu i zaskakująca relacja z procesu. Owens przypomina, że dzieciństwo nas kształtuje definitywnie i że wszyscy bez wyjątku podlegamy wspaniałym, lecz nieokiełznanym sekretnym siłom natury. Doskonała powieść dla czytelniczek książek Barbary Kingsolver i Karen Russell.

Owens przedstawia odludne mokradła wybrzeży Karoliny Północnej z perspektywy porzuconego dziecka. Samotna dziewczynka otwiera nam oczy na cuda – i zagrożenia – jej prywatnego świata. Dojmująco piękna powieść... Kryminał na kanwie morderstwa, ponadczasowa gawęda i celebracja przyrody w jednym. THE NEW YORK TIMES BOOK REVIEW

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje
  • Książka mnie bardzo zawiodła, ale w sumie „sama się o to prosiłam”. Przez długi czas omijałam ją z daleka, kojarząc tą okładkę z typową, pewnie lekko smutną obyczajówką bez większych tajemnic czy zwrotów akcji -czyli czymś co szanuję, ale wiem, że totalnie nie jest dla mnie. Niestety, wpadłam na nią ponownie na Storytelu, doczytując w opisie o zabójstwie i wątku kryminalnym. Zachęcona, postanowiłam dać jej szansę, czego bardzo żałuję. Oczywiście, że z jednej strony jest to piękna historia, o samotnej dziewczynce dorastającej wśród natury, która idealnie wpasowałaby się w kanon wyciskającego łez filmu, ale patrząc na tak ogromną liczbę zachwytów nie spodziewałam się aż tak naciąganych wątków. Poza dobrze zbudowaną postacią i licznymi opisami świata roślin i zwierząt mamy tu piętrzące się nierealne sytuacje – począwszy od edukacji Kii przez jej romanse aż po samo rozwiązanie wątku kryminalnego, który był poprowadzony bardzo po macoszemu jako tło do miłosnej historii. Mimo tego wszystkiego, bez uprzedzeń do nie do końca mojego gatunku literackiego postanowiłam wystawić książce dobrą ocenę -bo przecież nie każdy musi lubić to samo… ALE, niestety, zakończenie książki z wyjaśnieniem co tak naprawdę się stało, było dla mnie tak niezrozumiałe i bezsensowne, że 6/10 to najwięcej co mogę napisać.
  • Po niemal roku wypisałam się z listy oczekujących na ta pozycję w bibliotecznej kolejce. • W marcu, minionego roku, byłam chyba 6 na liście oczekujących...(?) • Skoro tyle osób chce przeczytać to chyba warto poczekać • W końcu znudzona byciem pierwszą na liście oczekujących poszukałam e-booka chcąc sprawdzić czy podzielę zachwyt większości. • Momentami taki trochę harlequin, ale z bardzo rozbudowaną częścią poświęconą przyrodzie i naturze. Namalowaną tak sugestywnie, że czytając błądziłam po mokradłach Karoliny Północnej. • Ale już historia Kayi, która dorasta sama, stygmatyzowana od małego jako brudna dziewczyna z bagien specjalnie mnie nie urzekła chociaż nie brak w nej dynamizmu, ciekawości, a nawet wzruszeń. • Samo zakończenie zaskakujące, ale wywołujące lekko ironiczny uśmiech na mojej twarzy. • O wyskości mojej noty zadecydowały głównie fenomenalne wręcz opisy przyrody.
  • Niestety tylko końcówka mnie zaciekawiła. • Cała historia dość przewidywalna.
  • Swietna książka na lato.O tęsknocie i miłości, wybaczaniu, zemście oraz duzo o dzikiej naturze.
1 2
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
XI edycja Nocy Poezji odbędzie się pod hasłem Siła poezji! Co nas czeka? • CO NAS CZEKA? • 👉 Cykl podcastów STRZELAJĄC BRYLANTAMI, poświęcony życiu i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. • 👉 12:00 – happening poetycki Zenona Fajfera „Liberty Poem” (Rynek Główny (między Wieżą Ratuszową a Studzienką Walentego Badylaka). • 👉 15:00 – SPACER Z NORWIDEM, czyli wycieczka śladami wieszcza, który odwiedził Kraków niedługo przed wyjazdem na emigrację (start pod Filią nr 53, a koniec na kopcu Wandy). • 👉 17:00 – Świrszczyńska nadal brzmi – dr Anna Marchewka opowie o poezji Anny Świrszczyńskiej, a wiersze z tomu „>Roztopiona we wszystkim<. Nienasycenie. Wiersze” (wyd. Universitas, Biblioteka Kraków) przeczyta Ziuta Zającówna. Prowadzenie: Andrzej Nowakowski (Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”). • 👉 18:30 – uroczyste zakończenie konkursu z laureatkami: Agnieszką August-Zarębską i Martą Fihel | prezentacja zwycięskiego tomiku August-Zarębskiej „po jej wewnętrznej stronie”. Prowadzenie: Bronisław Maj, przewodniczący Jury. Wiersze laureatów przeczyta Ziuta Zającówna. (Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”). • 👉 20:00 – promocja tomu wierszy Anny Skoczylas „Przeciąg” (wyd. Biblioteka Kraków, seria „Poeci Krakowa”). Wiersze zaprezentuje Jakub Kosiniak. Słowo wstępne: Elżbieta Zechenter-Spławińska. (Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”). • 👉 20:30 – prezentacja tomów poezji (wyd. Biblioteka Kraków): Leszka Długosza, Eligiusza Dymowskiego, Krzysztofa Lisowskiego, Jadwigi Maliny, Jana Polkowskiego, Stanisława Stabry, Agnieszki Wiktorowskiej-Chmielewskiej, Zofii Zarębianki i Adama Ziemianina. Spotkanie z Poetami poprowadzi Bożena Boba-Dyga. Wiersze przeczytają: Lidia Bogaczówna i Jakub Kosiniak. (Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”). • …. • Zadanie publiczne Noc Poezji finansowane ze środków Miasta Krakowa. • [Obraz]
foo