Chłopiec znikąd

Tytuł oryginalny:
Nowhere boy
Autor:
Katherine Marsh
Lektor:
Jan Bogdaniuk
Tłumaczenie:
Sara Manasterska
Anna Klingofer-Szostakowska
Wydawcy:
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2022)
Wydawnictwo Widnokrąg (2019-2022)
Larix (2019)
Legimi (2019)
ISBN:
978-83-953430-2-5, 978-83-953430-4-9
Autotagi:
audiobooki
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
5.0 (2 głosy)

Inspirowana współczesną historią poruszająca powieść o odwadze, poświęceniu i przyjaźni między syryjskim uchodźcą i amerykańskim nastolatkiem

Ojciec Ahmeda zaginął, gdy płynęli nocą łodzią przemytników, starając się dotrzeć do wybrzeży Grecji. Wcześniej, w czasie bombardowania, stracił mamę, siostry i resztę rodziny. Gdy jakimś cudem w końcu dociera do Belgii, okazuje się, że czeka go życie w przepełnionym ośrodku lub deportacja. Postanawia ukryć się, a potem uciec o Anglii.

Trzynastoletni Max Howard przeprowadził się z rodziną do Brukseli. Mimo nieznajomości języka rodzice zapisali go do francuskiej szkoły, w której ma same kłopoty. Nie znajduje zrozumienia ani u rodziców, ani u starszej siostry. Jest źle na wszystkich frontach. Sytuacja zmienia się, gdy pewnego dnia schodzi do piwnicy i odkrywa ukrywającego się młodego syryjskiego uchodźcę… Postanawia mu pomóc, zainspirowany historią o belgijskim bohaterze ruchu oporu z czasów II wojny światowej.

Niestety wraz z rodzącą się przyjaźnią rośnie zagrożenie – w Paryżu i Brukseli doszło do ataków terrorystycznych, policja i wojsko urządzają blokady, a nastroje antyimigracyjne rosną. Chłopcy wymyślają szalony plan, by uratować Ahmeda, ale utrzymanie tajemnicy okazuje się bardzo trudne…

Chłopiec znikąd z wrażliwością i umiarem, podejmuje temat odwagi i zaufania w świecie, w którym zaczynają dominować stereotypy i strach przed nieznanym. Nawiązuje do historii Europy i może być przyczynkiem do podjęcia w domu czy w szkole dyskursu dotyczącego kryzysu imigracyjnego i narastającej islamofobii.

Najlepsza książka dla dzieci 2018 wg. „Washington Post” i jedna z 10 najlepszych powieści dla nastolatków 2018 wg. „New York Times“.

Część dochodu z książki wspiera działania Polskiej Akcji Humanitarnej na rzecz syryjskich uchodźców.

Tłumaczenie: Anna Klingofer-Szostakowska i Sara Manasterska

Książkę polecają: PAH, Fundacja Refugee.pl, Dom Otwarty, Centrum Wielokulturowe, "Książki. Magazyn do czytania", BukBuk.pl, Qlturka.pl

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje
  • Ahmed stracił rodzinę podczas bombardowania i ucieczki z Aleppo. Również w Belgii, do której trafił, nie może czuć się bezpiecznie: staje przed wyborem między wegetacją w przepełnionym ośrodku a deportacją. Postanawia więc ukryć się i przedostać do Anglii. Max Howard ma 13 lat i właśnie przeprowadził się z rodziną do Brukseli. Bariera językowa, brak akceptacji w nowej szkole i ciągłe kłótnie z siostrą to tylko część jego problemów. Sytuacja zmienia się, gdy pewnego dnia w piwnicy odkrywa ukrywającego się młodego syryjskiego uchodźcę. Zainspirowany historią o belgijskim bohaterze ruchu oporu z czasów II wojny światowej, postanawia pomóc Ahmedowi. Ich rodząca się przyjaźń trafia na trudny czas – w Paryżu i Brukseli doszło do ataków terr­orys­tycz­nych­, rosną nastroje antyimigracyjne. Bohaterowie wpadają na szalony plan ratunkowy… Chłopiec znikąd z wrażliwością i umiarem podejmuje temat odwagi i zaufania w świecie zdominowanym przez stereotypy oraz strach przed nieznanym. Marsh nie tylko odzwierciedliła obawy współczesnego świata wobec uchodźców, ale również sugestywnie ukazała ich życie przed wojną i kontrastujący z nim tragizm wojennej rzeczywistości.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Katherine Marsh
Lektor:Jan Bogdaniuk
Tłumaczenie:Sara Manasterska Anna Klingofer-Szostakowska
Instytucja sprawcza:Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix im. Henryka Ruszczyca
Wydawcy:Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2022) Wydawnictwo Widnokrąg (2019-2022) Larix (2019) Legimi (2019)
ISBN:978-83-953430-2-5 978-83-953430-4-9
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD czytak dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 17 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo