Skradzione dzieciństwo:

polskie dzieci na tułaczym szlaku 1939-1950

Autor:
Łucjan Zbigniew Królikowski ...
Wydawcy:
Wydawnictwo OO. Franciszkanów Bratni Zew (2008)
Wydaw. Apostolstwa Modlitwy (1991)
ISBN:
83-85032-85-1, 978-83-7485-069-8
Autotagi:
druk
Więcej informacji...
4.0
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Ta książka to wspomnienia ucieczki, ucieczki przed wojną, reżimem, prześladowaniami, w poszukiwaniu wolności i godności. Szlakiem Polska- Syberia-Azja-Afryka Wschodnia wędrują sieroty, tułacze dzieci, wraz z O. Łucjanem Królikowskim, który napisał te, jakże wzruszające i dramatyczne świadectwa. • Jeden z rozdziałów: • Tanzania, Uganda rok 1942. • To tutaj przybywa uciekając przed okrucieństwem wojny ok. 20 tys. polskich sierot. Są mile i gościnnie przyjęci przez mieszkańców. Nie ma mowy o żadnych "niesnaskach" na tle rasowym. • Polacy osiedlają się głównie w Tengeru /Tanzania/ niedaleko Kilimandżaro. Osiedla się tutaj ok. 4, 5tys Polaków. Powstają 22 polskie osiedla. Życie toczy się bardzo intensywnie,dzieci są podzielone na "rodziny" tak by starsze opiekowały się młodszymi. Ukazują się dwie gazety: "Głos Polski" oraz "Nasz Przyjaciel". • Założono 57 szkół, w tym szkoły zawodowe tj. krawieckie, rolnicze, mechaniczne, muzyczne. W sierocińcu powstaje Teatr, który miał nawet małe tourne po Tanzanii - niezwykle gorąco przyjęty. • W 1947 r. komunistyczne władze Polski nakazują likwidację obozów i powrót do kraju, pomimo protestu samych dzieci. Dzięki staraniom Ojca Łucjana, część z nich udaje się przewieść do Kanady. Spora część osób dorosłych zostaje w Tanzanii. Tu żyją, pracują, mieszkają i tam umierają. • Do dzisiaj zostały po Nich Cmentarze Polskie, o których mało kto wie, a nad którymi od niedawna opiekę objęli studenci z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. • Ostatni uchodźca żyjący w Tanzanii - Pan Edward Wójtowicz zmarł w 2015 r. • Polecam gorąco, bo warto zapoznać się z Ich niezwykła historią. • Więcej o Polskich Cmentarzach: • [Link]
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:polskie dzieci na tułaczym szlaku 1939-1950
Autorzy:Łucjan Zbigniew Królikowski Łucjan Królikowski
Wydawcy:Wydawnictwo OO. Franciszkanów Bratni Zew (2008) Wydaw. Apostolstwa Modlitwy (1991)
ISBN:83-85032-85-1 978-83-7485-069-8
Autotagi:druk książki literatura
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 6 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo