Kobieta w Watykanie:

jak żyje się w najmniejszym państwie świata

Autor:
Magdalena Wolińska-Riedi
Wydawca:
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2019)
ISBN:
978-83-240-5900-3, 978-83-240-6350-5
Autotagi:
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
4.3 (15 głosów)

Poznaj świat, do którego dostęp mają tylko nieliczni!Watykan - miejsce od wieków wzbudzające emocje, mające swoje sekrety, niedostępne. Rozbudzające wyobraźnię pisarzy i reżyserów. Wielu próbowało zgłębiać jego tajemnice.Magdalena Wolińska-Riedi, jako jedna z nielicznych kobiet, mieszkała za Spiżową Bramą przez prawie dwadzieścia lat. Teraz opowiada czytelnikom o tym, jak wygląda codzienne życie w najmniejszym państwie świata. Zdradza zaskakujące fakty i ciekawostki. Tłumaczy, jak działa system karny, administracyjny, opieka medyczna. Jak wygląda watykański paszport, ile cel ma tamtejsze więzienie i czy dzieci mogą zapraszać kolegów i robić w watykańskim mieszkaniu imprezy?Watykan to nie tylko siedziba najwyższych władz Kościoła katolickiego, to również miejsce życia blisko czterystu obywateli, z czego stu świeckich, których sąsiadem jest sam papież. źródło opisu: https://www.znak.com.pl/źródło okładki: https://www.znak.com.pl/
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • POLECAM tę bardzo ciekawą książkę, której autorką jest korespondentka TV w Watykanie i Rzymie, a prywatnie żona byłego gwardzisty szwajcarskiego, od lat mieszkająca w Watykanie. • Była sąsiadką trzech papieży : Jana Pawła II - u schyłku jego pontyfikatu, Benedykta XVI i obecnego Franciszka. • W tej niezwykłej książce autorka wprowadza nas za mury miasta - państwa za Spiżową Bramą, ukazując kulisy jego funkcjonowania i specyfikę , z jednej strony jako siedziby papieża i ciekawego turystycznie miejsca, a z drugiej jako ojczyzny dla tych, którzy tam mieszkają, pracują , robią zakupy i idąc po bułki spotykają papieża. • Książkę chłonęłam z zaparty tchem, bo to jakby skarbnica wiedzy nie tylko o zabytkach Watykanu , jego ogrodach i historii państwa o zamykanych na noc bramach , oprócz Bramy Św. Anny przy której pełnią nocną wartę gwardziści , ale też opowieść o codziennym życiu 440 mieszkańców , na 44 hektarach za Spiżową Bramą , okraszona własnymi przeżyciami autorki.
  • Watykan. To w tym miejscu historia zapierająca dech w piersiach miesza się z codziennością. Magdalena Wolińska-Riedi, dziennikarka i tłumaczka, autorka niezwykłej książki Kobieta w Watykanie: jak żyje się w najmniejszym państwie świata, prowadzi czytelnika uliczkami papieskiego państwa, pozwala zajrzeć w jego zakamarki, do których zwykli turyści nie mają wstępu. Z jej książki osoby zainteresowane tematyką dowiedzą się nie tylko, w jaki sposób przyznaje się obywatelstwo Watykanu, ale też jak się go pozbawia oraz jakie są warunki rezydowania za Spiżową Bramą. Państwo Watykańskie jest jednostką prawną i administracyjną, której władcą absolutnym jest papież. Autorka sporo miejsca poświęciła na opis papieskiej Gwardii Szwajcarskiej, Castel Gandolfo, czyli letniej rezydencji papieskiej, oraz przedstawiła sylwetki trzech papieży (Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka). Z książki Kobieta w Watykanie… dowiemy się niezliczonych ciekawostek dotyczących tego najmniejszego państwa świata. Jego powierzchnia to tylko 0,44 ha, ale historycznie jest niewyczerpaną skarbnicą. I kolejna ciekawostka: Watykan to jedyne państwo na świecie, które na noc jest zamykane, a zadaniem Gwardii Szwajcarskiej jest otwieranie i zamykanie Bramy Świętej Anny. Autorka ubarwiła książkę wieloma pięknymi fotografiami. • Małgorzata Koźma • Biblioteka Kraków
  • Świat, do którego dostęp mają tylko nieliczni! Moja ciekawość została zaspokojona całkowicie, a wiele informacji mnie mocno zaskoczyło... Polecam!
  • Bardzo dobra książka,pokazująca życie ludzi w Watykanie po drugiej stronie murów.Bardzo ciekawe i dla niewielu dostępne informacje • w przystępnej formie.Warto.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
foo