Szwindel

Autor:
Jakub Ćwiek
Wydawcy:
Wydawnictwo Marginesy (2019)
Legimi (2019)
IBUK Libra (2019)
ISBN:
9788375749946, 978-83-66140-65-3
978-83-66140-66-0, 978-83-66335-08-0
Autotagi:
beletrystyka
dokumenty elektroniczne
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
3.8 (4 głosy)

Jeśli myślisz, że uśmiechnęło się do ciebie szczęście, to znaczy, że wzięli cię na cel. W zakładzie opiekuńczym umiera jeden z przywódców legendarnej grupy oszustów. Synowi, z którym nigdy nie miał kontaktu, zostawia w spadku zeszyt. Są w nim nie tylko spowiedź, ale również pieniądze i obietnica fortuny. Tyle że aby ją zdobyć, musi wejść w konszachty z byłym wspólnikiem ojca w niechlubnym fachu i jego wciąż działającą grupą. Krąg to artyści przekrętu. Wiedzą, jak za pomocą darmowej kawy wyłudzić z konta kilka tysięcy, jak zgarnąć czynsz i kaucję za wynajęcie nieswojego mieszkania, a także jak ugrać grube pieniądze na lęku przed uchodźcami. Numer, który ma im wszystkim zapewnić pieniądze, to życiowa okazja. Każdy będzie musiał dać z siebie wszystko. Jak zwykle dobrzy ludzie staną się narzędziami, marzyciele ofiarami, a cała akcja odbędzie się w świetle reflektorów. Rzecz w tym, że robiąc ten numer, oszuści nie wiedzą wszystkiego... Szwindel to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia, która uświadamia, jak działają oszuści i jak łatwo paść ich ofiarą. I że znajomość trików wcale przed niczym nie chroni. Jakub Ćwiek (ur. 1982) pisarz, stand-uper, scenarzysta. Debiutował zbiorem opowiadań Kłamca, który doczekał się pięciu kolejnych tomów i multimedialnego uniwersum. W 2007 roku ukazał się kryminał grozy Liżąc ostrze, a rok później horror Ciemność płonie, do napisania którego spędził pół roku wśród bezdomnych na dworcu w Katowicach. Napisał też m.in. czterotomowy cykl Chłopcy (2012–2015) oraz dwutomowe Dreszcz (2013–2014) i Grimm City (2016–2017). Dziesięciokrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, zdobył ją w 2012 roku. Z Adamem Bigajem napisał Bezpańskiego. Balladę o byłym gliniarzu (Marginesy 2018).
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje
  • Niespodziewana informacja o spadku może wywołać w życiu niemałe zamieszanie. A teraz wyobraź sobie, że w spadku po ojcu, który opuścił Cię tak dawno temu, że jego oblicze zatarło się w Twojej pamięci, dostajesz w spadku przekręt. Nie jakieś tam proste szachrajstwo, tylko prawdziwy SZWINDEL, majstersztyk gry pozorów i kłamstw. Przepis na oszustwo wręcz doskonałe. Wydaje się, że jedyne co musisz zrobić, to odnaleźć dawnego współpracownika szanownego tatusia, namówić go na realizację planu, a kasa właściwie sama wpadnie Ci w ręce. No nie… jednak nie pójdzie tak łatwo. Plan wymaga Twojego zaangażowania. Czy chcąc poczuć dreszczyk emocji, podejmiesz to wyzwanie? Czy chęć zdobycia dużych pieniędzy będzie silniejsza niż Twoje poczucie tego co jest właściwe? A może jednak zrezygnujesz, bo wierność własnym ideałom będzie dla Ciebie ważniejsza? • Teraz usiądź wygodnie, weź w ręce tę książkę i przekonaj się jakiego wyboru dokonał główny bohater. Jednak nigdy nie zapominaj o jednym. Jak mawiał Gregory House, podstawową prawdą o ludziach jest to, że wszyscy kłamią, a jedyne co się zmienia, to to w jakiej sprawie.
  • Uśmiech nieznajomej, której stawiasz kawę; smutna historia bezdomnego, któremu dajesz dwa złote; elektroniczne skopiowanie twojej karty płatniczej, z której znika kilka tysięcy złotych... Naprawdę nie wiemy, w jak wiele sposobów możemy stać się ofiarami oszustów. Jakub Ćwiek, autor książki Szwindel, postanowił przybliżyć nam świat oszustw, przekrętów – tych drobnych i tych wielkich. • Wszystko zaczęło się od starszego pana, który końcówkę życia spędził w domu opieki, gdzie umiera. Niepozorny staruszek zostawia po sobie kilka miłych wspomnień i zapisany zeszyt, który ma trafić w ręce jego syna Mikołaja. Zeszyt wydaje się skromnym spadkiem, lecz okazuje się drogą do zdobycia wielkich pieniędzy. Jest przepustką do świata oszustów, a zarazem scenariuszem przekrętu, który kusi. Czy Mikołaj podąży śladami ojca i wplącze się w świat wielkich oszustw? Jak poradzi sobie młode pokolenie krętaczy, które poznajemy w książce? Ania, Justyna, Bartek... imiona nie są ważne, bo zmieniają się po każdej „robocie”. Oni żyją chwilą, pragną wielkich pieniędzy i sami nie wiedzą, że tak naprawdę wszyscy są tylko pionkami w grze. • Szwindel trzeba czytać z uwagą, żeby nie zgubić się w przekrętach i zmiennych imionach bohaterów. Jest jednak książką lekką, którą spokojnie można czytać jesiennym wieczorem. Da nam trochę zabawy, a może i kilka przestróg, jak nie dać się oszukać, i nie paść ofiarą kolejnego szwindla. • Joanna Pękala • Biblioteka Kraków
  • W tej książce nic nie jest do końca takie jakim wydaje się być na początku. Opisy które znajdziemy na okładce tylko z grubsza nakreślają o czym ona jest. Na szczęście nie ma w niej za wiele krwistych opisów zbrodni, bo w tej książce oszuści działają inaczej.. Czyta się z zapartym tchem właśnie ze względu na tę inność ale też z ciekawości jaki będzie finał. Powiedzieć, że jest zaskakujący to nie powiedzieć nic. Niestety, książka jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami a to skłania do przemyśleń nad naszymi zachowaniami w sieci i nie tylko. Potwierdza się więc teoria, że nie wszystkie informacje o nas powinny być „na sprzedaż” i „ na pokaz”. Kolejna refleksja jest taka: nawet jeśli nie korzystamy nadmiernie z social mediów to czy mimo to jesteśmy bezpieczni w tym coraz bardziej zdig­ital­izow­anym­ świecie? Gorąco polecam lekturę książki „Szwindel” Jakuba Ćwieka.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Jakub Ćwiek
Tłumacz:Michał Pawłowski
Wydawcy:Wydawnictwo Marginesy (2019) Legimi (2019) IBUK Libra (2019)
ISBN:9788375749946 978-83-66140-65-3 978-83-66140-66-0 978-83-66335-08-0
Autotagi:audiobooki beletrystyka dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 9 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo