Życie rodzinne Zanussich:

rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem

Autorzy:
Barbara Gruszka-Zych
Krzysztof Zanussi
Elżbieta Grocholska-Zanussi
Wywiad:
Barbara Gruszka-Zych
Krzysztof Zanussi
Elżbieta Grocholska-Zanussi
Wydawcy:
Ursines (2023)
Działania Wizualne - Agencja Kreatywna i Wydawnictwo (2019)
ISBN:
978-83-953378-0-2, 978-83-965895-0-7
Autotagi:
biografie
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
rodzina
sprawozdania
5.0

„Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem” to pierwsza książka pokazująca dotąd mało znane życie prywatne Krzysztofa Zanussiego i jego żony Elżbiety. Jego legendarna powściągliwość i arystokratyczny dystans sprawiają, że jest osobowością nie dającą się zamknąć w żadnym schemacie. Książka Barbary Gruszki-Zych odkrywa tajemnicę Zanussiego. W dużym stopniu pomaga w tym jego żona Elżbieta. Oboje są artystami, lecz o malarstwie Elżbiety, nie jest za głośno. Dała mężowi pierwszeństwo, uznając, że to on ma większy talent i możliwości oddziaływania. Znakomity reżyser jeszcze nigdy nie dopuścił w rozmowie tak blisko nikogo ze swoich rozmówców. Atutem książki jest dynamiczna formuła równoczesnej rozmowy z małżonkami, która nie tylko otwiera na nowe przestrzenie życia reżysera. Dowiadujemy się co zainspirowało Krzysztofa Zanussiego do tworzenia kolejnych filmów, skąd brał na nie pomysły, jakie problemy z życia znalazły w nich odbicie. Mamy okazję zorientować się w szczegółowych upodobaniach kulinarnych twórcy „Iluminacji”, który zdradza swoją słabość do majonezów. Jesteśmy zaskoczeni, że eleganckie ubrania kupuje w second-handach na Mazurach i w Miami. Jest to fascynujące spotkanie, dzięki któremu czytelnicy mogą dowiedzieć się więcej o tej niesamowitej parze.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Ksiązka Barbary Gruszki-Zych to pozycja, którą śmiało mogę polecić wszystkim wymagajacym czytelnikom. Oparta na faktach, zapisana w postaci dialogu-rozmowy miedzy głównymi postaciami: wybitnym polskim rezyserem Krzysztofem Zanussim i jego żoną Elżbietą. Autorka jest tu aktywnym uczestnikiem i moderatorem tych rozmów i wspomnien, ale daje małzonkom czas na długie wypowiedzi, wręcz filozoficzną analizę pewnych pytań, czy poruszanych tematów. Jest to nietuzinkowa pozycja ze względu na róznorodność zagadnień, problemów i wydarzeń, których dotyczy, a także ze względu na piękno języka tej publikacji, bogaty styl wypowiedzi bohaterów tego wywiadu. Jest to zapis nie tylko osobistych spraw z życia rodziny, lecz wręcz czasami otwartej dyskusji dwóch osób o bardzo silnych osobowosciach, z których każdy ma własne zdanie i wyraża je bardzo zdecydowanie. Jest to też wielką zaletą tej ksiażki, gdyż dzięki temu "żyje ona własnym zyciem", "oddycha" i czujemy tu mocno atmosferę panujacą w tej wybitnej rodzinie. Żyjemy jej sprawami oraz sprawami osób, które w niej gosciły. Widzimy ich zalety: wielka kulturę osobistą, mądrość, pokorę, gościnność, inteligencję, dobroczynność, ale tez skłonność do stawiania • na swoim, czy próby dominacji. W tych kontrastach odnajdujemy też wielką jedność i serdeczność oraz ciepło i zyczliwosć do swiata i ludzi, która jest obecna na kartach zapisanych wspomnień, anegdot, czy kartek z podrózy. • Moze warto przytoczyć tu odpowiedzi na temat związku małżeńskiego: pani Elżbieta stwierdziła, że żaden inny mężczyzna nie był jej pisany, mimo, że znała dużo wspaniałych mężczyzn. Miała siedmiu braci, którzy bardzo wysoko ustawili jej poprzeczkę, jaki powinien być mężczyzna, jaki powinien być jego ideał. Dodała, że to właśnie Zanussi (tak mówi o swoim mężu i tak się do niego często w tej rozmowie zwraca), jest dla niej takim ideałem. Pan Krzysztof z kolei stwierdził, że to taki ideł niedoskonały i żałował, że tak późno związał się ze swoją żoną. Niech ta krótka scenka wprowadzi czytelnika w niepowtarzalny klimat tej ksiązki. • O udanym małżeństwie, o tym co ich łączy, a co dzieli, o filmach Krzysztofa Zanussiego, o adopcji dziecka przez Panią Elżbietę, o tym, czym jest szczęście i o wielu innych ważnych rzeczach, również o wyznawanych wartosciach, o wierze w Boga i pomocy innym ludziom dowiecie się, jeśli sięgniecie po tę niezapomnianą ksiazkę. Polecam! • Alina Czepiżak
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo