Laches

Tytuł oryginalny:
Lachīs
Inne tytuły:
Protagoras
Autor:
Platon (-427--347) ...
Tłumacz:
Władysław Witwicki (1878-1948)
Wyd. w latach:
1937 - 2022
Wydane w seriach:
Biblioteka Europejska
Zbiorowe wydanie spuścizny piśmienniczej Władysława Witwickiego
Biblioteka Europejska - Antyk
Autotagi:
druk
literatura
Więcej informacji...
5.0

Dialog o męstwie. Jedyny tekst Platona, w którym Sokrates prowadzi rozmowę z czołowymi politykami Aten. Akcja utworu rozgrywa się po roku 424 przed nasza erą, być może podczas okresu pokoju, zawartego w roku 421 między Atenami i Spartą, który okazał się jedynie krótkim przerywnikiem w wojnie peloponeskiej. Główną rolę w negocjacjach traktatu pokojowego po stronie ateńskiej odegrali doświadczeni wodzowie-politycy: Nikiasz i Laches. Laches zginie w bitwie w roku 418, Nikiasz pięć lat po nim.

Wybór szczególnego czasu i postaci skłania do odczytywania tekstu Platona w powiązaniu z losami jego bohaterów. Oto dwaj przyjaciele, niczym niewyróżniający się synowie wielkich ludzi, proszą Lachesa i Nikiasza o naradę w sprawie wychowania synów do mężnego życia, by osiągnęli sławę w życiu publicznym. Do rozmowy zostaje włączony Sokrates, znany z zajmowania się nauczaniem młodzieży. Dyskusję nad tym, czym właściwie jest męstwo, Sokrates zaczyna od podsunięcia definicji podważającej tradycyjny ateński system wartości: według niego męstwo przejawia się nie tylko w dotrzymaniu pola i walce z nieprzyjaciółmi, ale również w wycofaniu się, kiedy nakazuje to rozsądek.

Książkę polecają Wolne Lektury — najpopularniejsza biblioteka on-line.

PlatonLachestłum. Władysław WitwickiEpoka: Starożytność Rodzaj: Epika Gatunek: Rozprawa

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:Protagoras
Autorzy:Platon (-427--347) 427-347 a. C. Plato
Tłumacz:Władysław Witwicki (1878-1948)
Ilustracje:Władysław Witwicki (1878-1948)
Opracowanie:Władysław Witwicki (1878-1948)
Wstęp:Władysław Witwicki (1878-1948)
Redakcja:Władysław Witwicki (1878-1948)
Wydawcy:Wolne Lektury (2022) Legimi (2012-2022) Interactive Media (2017) Jazzybee Verlag (2012) IBUK Libra (2008) Marek Derewiecki (2008) Wydaw. ANTYK (2002) Wydawnictwo Recto (1991) Państwowe Wydawnictwo Naukowe (1958) Sekcja Psychologiczna (1937)
Serie wydawnicze:Biblioteka Europejska Zbiorowe wydanie spuścizny piśmienniczej Władysława Witwickiego Biblioteka Europejska - Antyk
ISBN:9783849617899 83-85234-01-2 83-88524-53-4 978-83-288-6639-3 978-83-66315-55-6
Autotagi:dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna powieści zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 19 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo