Trylogia białego miasta: Cisza białego miasta

Tytuł oryginalny:
Silencio de la ciudad blanca
Autor:
Eva Garcia Sáenz de Urturi
Tłumacz:
Joanna Ostrowska ...
Wydawca:
Muza Warszawskie Wydawnictwo Literackie (2019)
Wydane w seriach:
Trylogia białego miasta
Trylogia białego miasta/ E. Garcia Sáenz de Urturi
ISBN:
978-83-287-1142-6, 978-83-287-1223-2
Autotagi:
audiobooki
CD
druk
MP3
powieści
proza
Więcej informacji...
4.4 (7 głosów)

Pierwsza część fenomenalnej Trylogii Białego Miasta, pełnej mrocznych rodzinnych tajemnic, baskijskiej kultury i tradycji. Mieszkańcami hiszpańskiej Vitorii wstrząsa wiadomość o podwójnym morderstwie, łudząco podobnym do brutalnych seryjnych zbrodni sprzed dwudziestu lat. W tym samym czasie na swoją pierwszą przepustkę z więzienia ma wyjść skazany za tamte zabójstwa Tasio Ortiz de Zárate. Wracają stare obawy i strach, ludzi zaczyna ogarniać przerażenie. Unai López de Ayala, „Kraken”, śledczy specjalizujący się w profilowaniu kryminalnym, stara się zapobiec kolejnym zabójstwom. Jego metody pracy nie podobają się Albie, podkomisarz, z którą utrzymuje dwuznaczne relacje… Rozpoczyna się wyścig z czasem, niebezpieczeństwo czai się za każdym rogiem, a każdy dzień przynosi kolejny zwrot w śledztwie. Seryjny morderca dbający o każdy szczegół makabrycznych zbrodni i profiler, który potrafi dotrzeć do najmroczniejszych zakamarków ludzkiego umysłu. Który z nich wyjdzie z tego pojedynku zwycięsko?
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • „Cisza białego miasta” to pierwsza część hiszpańskiej trylogii o mieszkańcach malowniczej Vitorii. Po dwudziestu latach w Vitorii najp­rawd­opod­obni­ej znów pojawił się seryjny morderca. Tylko jak to jest możliwe, skoro oskarżony o wcześniejsze zbrodnie Tasio Ortiz de Zárate odsiaduje za nie wyrok w więzieniu? Podwójne morderstwa, które znów wstrząsają mieszkańcami okolicy są łudząco podobne do tych wcześniejszych… Ludzie są przerażeni, żyją w ciągłym strachu. Śledztwo trwa, a komisarz Unai zwany „Krakenem” robi wszystko, żeby nie dopuścić do kolejnych zbrodni. Rzekomej pomocy w tej sprawie udziela mu nikt inny jak sam Tasio. Jest nędznym manipulatorem czy rzeczywiście stara się pomóc profilerowi? Unai z każdym dniem coraz bardziej przekonuje się o tym, że sprawa ta jest znacznie bardziej złożona niż zakładał. Podejrzani się mnożą, a dowodów i zbrodni jest coraz więcej, przy czym efektów śledztwa brak… Akcja w sposób znaczny nabiera tempa dopiero w momencie, gdy bliźniacy Tasio i Ignasio znikają bez śladu… i w białym mieście zapada „martwa cisza”. • Cóż można powiedzieć o tym kryminale??? Hmmm… Pomysł na fabułę dość dobry, mnóstwo barwnych postaci, ale niestety akcja momentami jak dla mnie mało wartka. Niektóre wątki też niepotrzebnie zostały dosłownie „rozwleczone” na kilka rozdziałów bez jakiegokolwiek ich istotnego znaczenia dla całości utworu. Z uwagi na fakt, że czytając tą książkę częściej czułam się nią znużona niż zainteresowana to niestety nie będę dalej kontynuowała czytania tej trylogii. Myślę, że ta jedna część w zupełności mi wystarczy. Uważam, że jest to pozycja jednak nieco przereklamowana.
  • DOSKONAŁOŚĆ „Cisza białego miasta” to dopracowana literacka uczta. Owiane aurą tajemnicy zwroty akcji podsycają ciekawość. Powroty do przeszłości dają chwilę oddechu od pędzącej fabuły. Nie można się oderwać od bezbłędnie nakreślonych przez autorkę zdań, obrazów i wywodów. Absolutnie fantastyczny warsztat pisarski i zasługująca na uwagę skrupulatność. • Nie mozna sie oderwac!!!
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Eva Garcia Sáenz de Urturi
Tłumaczenie:Joanna Ostrowska Katarzyna Okrasko
Lektorzy:Adam Bauman Artur Bauman
Wydawca:Muza Warszawskie Wydawnictwo Literackie (2019)
Serie wydawnicze:Trylogia białego miasta Trylogia białego miasta/ E. Garcia Sáenz de Urturi
ISBN:978-83-287-1142-6 978-83-287-1223-2
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD druk epika książki literatura literatura piękna MP3 muzyka nagrania nagrania muzyczne powieści proza
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 8 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
Biblioteka Kraków otrzymała od Wydawnictwa Literatura kilkanaście książek wydanych w roku 2018. Przeglądając ten zbiór zainteresowałam się jedną z nich. Na okładce znalazła się cyfra 38, w jej wnętrzu twarze dziewczyn, a obok przerażony, samotny chłopiec. Na odwrocie okładki znalazło się zdanie: Jak pokonać nieśmiałość, zdobyć 38 koleżanek i doprowadzić kumpla do szału? Nie pozostało nic innego, jak zajrzeć do środka i przekonać się, o czym właściwie napisał Rafał Witek, laureat wielu nagród literackich, w książce Michał i 38. • Bohaterem jest tytułowy Michał, brat Marianki i miłośnik pociągów. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie szalona decyzja chłopca, który dla swojej pasji jest w stanie się poświęcić i... zapisać na chór. Spotkania odbywają się dwa razy w tygodniu w oddalonej od centrum dzielnicy. Oznacza to, że będzie mógł podróżować 38 przystanków zarówno metrem, jak i tramwajem. Na pierwszym spotkaniu okazuje się jednak, że realizacja marzeń będzie wyzwaniem dla Michała. Z natury nieśmiały znajdzie się w towarzystwie wielu dziewczynek, w dodatku będzie musiał wziąć udział w przesłuchaniu i zaśpiewać przed panią Karoliną. Czy chłopiec poradzi sobie z tym wyzwaniem i zostanie w chórze? Czy pokona nieśmiałość i zaśpiewa solo na ważnym koncercie? Jeżeli jesteście ciekawi, jak zakończy się przygoda z chórem, odsyłam Was do książki. • Inspiracją dla Rafała Witka była działalność warszawskiego chóru Mille • Voci, który obecnie liczy blisko 100 dzieci. Znaczną część ich repertuaru stanowią utwory włoskiego chóru Piccolo Coro Mariele Ventre dell’Antoniano, którego fanką jest również mama Michała i Marianki. Czytając książkę dzieci obserwują wewnętrzną przemianę bohatera, jego walkę z nieśmiałością, strachem przed występami publicznymi oraz ciekawością 38 dziewczyn, a przy tym śmieją się z sytuacji i przygód bohaterów. Opowiadanie świetnie uzupełniają ilustracje Joanny Kłos, które oddają emocje, są dynamiczne i wielobarwne. Warto zwrócić również uwagę na wyklejkę. Znalazły się tam czarno-białe twarze koleżanek bohatera, które mogą nieco przerażać, ponieważ wszystkie uchwycone zostały w momencie śpiewu. Książka o realizacji marzeń, przyjaźni, rozwijaniu zainteresowań, integracji, której nie powinno zabraknąć w domowej bibliotece. • Paulina Knapik • Biblioteka Kraków
foo