Vox

Autor:
Christina Dalcher
Tłumacz:
Radosław Madejski
Wydawcy:
Muza Warszawskie Wydawnictwo Literackie (2019-2020)
Legimi (2019-2020)
HQ (2018)
HarperCollins Publishers
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
4.3 (4 głosy)

Co zrobiłyby kobiety, gdyby nagle liczba słów, które wypowiadają każdego dnia, uległa drastycznemu ograniczeniu? Feministyczna dystopia o świecie rządzonym przez mężczyzn, w którym kobiety mogą wypowiedzieć tylko 100 słów dziennie. Mocna, wzbudzająca emocje książka, ważny głos w epoce ruchu #MeToo i w świetle ogólnoświatowych dyskusji o prawach kobiet. Czarna bransoletka zaciśnięta na nadgarstku. Cyfrowe znaczki układają się w liczbę 15. Liczba wypowiedzianych słów nie może przekroczyć 100, każde kolejne słowo oznacza coraz silniejszy ładunek elektryczny. Licznik zresetuje się o północy. Zasady są proste: najlepiej usunąć wszystkie językowe ozdobniki, ograniczyć pytania do tych, na które wystarczy odpowiedzieć „tak” lub „nie”. Nie pytać dzieci, jak poszło w szkole. Nie rozmawiać z mężem, nie wdawać się w dyskusje. Ważyć każde słowo. Neurolingwistka dr Jean McClellan wciąż nie potrafi powiedzieć, jak się znalazła w tej utopistycznej rzeczywistości, gdzie rola wszystkich kobiet została ograniczona do milczącej obecności, do zapewniania rodzinie ciepłego posiłku na stole i czystego lokum. Jak do tego doszło? Kiedy, dosłownie i w przenośni, kobiety zostały zakute w kajdany?
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Pamiętam film, jakieś jego skrawki, gdzie ludzie byli niewolnikami czasu. Czasu, który znajdował się na specjalnej bransolecie. Tak skojarzył mi się Vox i wiele się nie pomyliłam. To bransoletka ze wskaźnikiem 100 słów dziennie odbiera kobietom możliwość normalnego życia. Wyobraźcie sobie to? 100 słów albo porażenie prądem. Co jest gorsze? Demokratyczna Ameryka staje się krajem niewolnictwa dla płci żeńskiej, dla dorosłych kobiet i niczego nieświadomych dzieci. Sytuacja zmienia się, gdy rząd szuka innego sposobu na zamknięcie kobietom ust, próbując stworzyć odczynnik biologiczny. Afazja Wernickego ma za zadanie zniwelować zdolność mówienia. Jean nie wie, jak zmienić bieg rzeczy. Może zostać z córką Sonią lub uciec z kochankiem, z którym zaszła w ciążę. Na ratunek wszystkim kobietom przychodzi jej mąż Patrick, który poświęcając swoje życie dla ruchu oporu likwiduje cały religijny fanatyzm. Choć książka jest literacką fikcją, to jej realność zaczyna być przerażająca i daje do myślenia. Nigdy nie wiadomo, co przyjdzie do głowy człowiekowi siedzącemu najwyżej. Widząc zmieniający się świat, powrót wpajania religii i namawianie do zachowania pradawnych ról społecznych skłaniam się do refleksji. Może źle, że trafiłam właśnie na nią. W głowie zasiane zostało ziarenko strachu i nie chce wyjść. Mimo to polecam, bo jest naprawdę dobra. Miłego 😁
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Christina Dalcher
Tłumacz:Radosław Madejski
Wydawcy:Muza Warszawskie Wydawnictwo Literackie (2019-2020) Legimi (2019-2020) HQ (2018) HarperCollins Publishers
ISBN:978-0-00-830063-0 978-0-00-830064-7 978-0-00-830065-4 978-0-00-830066-1 978-83-287-1141-9 978-83-287-141-9
Autotagi:beletrystyka druk epika książki literatura literatura piękna powieści proza
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 12 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo